Protetyka

Co to jest protetyka?

Protetyka stomatologiczna jest drugim filarem po chirurgii i implantologii, na którym opieramy swoją działalność. Tytuł Specjalisty Protetyki Stomatologicznej, który z wyróżnieniem w 2016 roku uzyskała Joanna Bojkowska daje Naszym pacjentom pewność, że protezy wykonane w Klinice Platinum będą charakteryzowały się trwałością i estetyką. Współpraca z najlepszymi technikami daje możliwość wykonywania wszystkich typów uzupełnień protetycznych.

Protetyka stomatologiczna

Typy uzupełnień

  • Licówki: w przypadku niedoskonałości zębów w przednim odcinku uzębienia licówki wydają się być uzupełnieniem pierwszego wyboru. Ich doskonała estetyka i właściwości biofizyczne polegające na naturalnym rozpraszaniu światła, pozwalają na uzyskanie optymalnych efektów. Licówka jest cienką blaszką porcelany na stałe mocowaną na zębach pacjenta. Dzięki licówkom lekarz może zmienić kształt i kolor zębów. Licówki są świetnym rozwiązaniem w przypadku: diastemy, szparowatości uzębienia, niewielkich rotacji zębów, przebarwień, zębów zbyt małych lub zbyt dużych.

  • Korony: korona protetyczna jest optymalny rozwiązaniem gdy ząb jest zniszczony w takim stopniu że nie można go odbudować wypełnieniem, licówką czy przy pomocy uzupełnienia typu inlay. W znieczuleniu miejscowym lekarz odpowiednio kształtuje ząb usuwając z każdej jego powierzchni 1 do 2 mm naturalnej tkanki. W ten sposób powstaje przestrzeń niezbędna do wykonania korony protetycznej. Po oszlifowaniu lekarz wykonuje wyciski protetyczne, które przekazuje do laboratorium gdzie frezowane są korony. Oszlifowane zęby zabezpieczane są koronami tymczasowymi. Na kolejnej wizycie, po dokładnej analizie estetycznej i funkcjonalnej lekarz cementuje koronę w jamie ustnej. W Klinice Platinum oferujemy korony pełnoceramiczne, na podbudowie z tlenku cyrkonu, na podbudowie z metalu, złota oraz korony na implantach.

  • Mosty: w przypadku braku jednego lub większej ilości zębów zachodzi konieczność wykonania mostu protetycznego. Aby leczenie było możliwe konieczna jest odpowiednia ilość zębów podporowych- tzw. filarów. Zęby filarowe muszą zostać oszlifowane- to właśnie na nich będzie opierała się planowana konstrukcja protetyczna. Następnie pobierane są wyciski, a materiał z jakiego zostanie wykonane uzupełnienie ustala pacjent wraz z lekarzem, w zależności od potrzeb estetycznych i możliwości finansowych. Most protetyczny podobnie jak korona jest protezą cementowaną na stałe w jamie ustnej pacjenta.

  • Inlay, Onlay, Overlay: uzupełnienia tego typu są stosowane w zębach z dużymi ubytkami oraz po leczeniu kanałowym. Wykonywane są w laboratorium dentystycznym na bazie wycisków protetycznych. Sposób wykonania takich uzupełnień w znacznym stopniu niweluje wady dużych wypełnień kompozytowych. Dzięki temu, że proces polimeryzacji materiału zachodzi poza jamą ustną likwidowany jest mikroprzeciek bakteryjny- zjawisko polegające na tworzeniu się mikroszczeliny pomiędzy wypełnieniem kompozytowym, a tkanką zęba pod wpływem naświetlania materiału. Po wykonawstwie inlaya w laboratorium, lekarz na stałe cementuje go w jamie ustnej. Uzupełnienia tego typu są wykonywane z kompozytu, porcelany lub złota.

  • Protezy całkowite: ruchome protezy całkowite są stosowane w pacjentów bezzębnych. Lekarz po szeregu wizyt projektuje uzupełnienie, które w kolejnym etapie wykonywane jest w laboratorium techniki dentystycznej. Wady takich protez mogą zostać minimalizowane dzięki zastosowaniu implantów i precyzyjnych elementów retencyjnych znacząco zwiększających komfort życia naszych pacjentów.

  • Protezy szkieletowe: ruchome protezy szkieletowe są uzupełnieniami metalowo- akrylowymi. Ich głównym elementem jest konstrukcja metalowa indywidualnie dopasowana do warunków istniejących w jamie ustnej. Projekt takiej konstrukcji pozwala na zmniejszenie wymiarów protezy dzięki czemu jest ona znacznie wygodniejsza niż proteza całkowita. Poza tym dzięki elementom składowym szkieletu, siły żucia przenoszone są na zęby dzięki czemu biomechanika takiego uzupełnienia wypada nieporównywalnie lepiej niż w przypadku protezy całkowitej. Wadą takiej protezy jest obecność nieestetycznych klamer.

  • Prace kombinowane: w przypadku gdy pacjent chce uniknąć protezy klamrowej jest możliwe wykonanie pracy kombinowanej. Niezbędne jest wtedy zastosowanie koron protetycznych z elementami precyzyjnymi, które mają swoje odpowiedniki w protezie szkieletowej i na zasadzie działania zamka i klucza doskonale spełniają swoją funkcję i estetykę. Elementy precyzyjne stosowane w Klinice Platinum to zatrzaski, zasuwy i teleskopy.

Dyplom protetyka stomatologiczna Joanna Bojkowska

CENNIK ZABIEGÓW

Proteza całkowita akrylowa

800 zł

Proteza całkowita kompozytowa

1000 zł

Proteza częściowa od 1 do 3 zębów

300 zł

Proteza częściowa powyżej 3 zębów

600 zł

Proteza szkieletowa

1500 zł

Licówka porcelanowa

1200 zł

Korona porcelanowa na metalu

800 zł

Korona na cyrkonie

1500 zł

Korona pełnoceramiczna

1500 zł

Korona tymczasowa

100 zł

Wkłąd koronowo- korzeniowy lany

300 zł

Inlay kompozytowy

600 zł

Inlay porcelanowy

1200 zł

Deprogramator Koisa

400 zł

Szyna nagryzowa

400 zł

ul.Teofila Gackowskiego 1C

85-137 Bydgoszcz

882464530

Zadzwoń i umów się!

Zapraszamy:

Pn: - Pt: 9:00 - 19:00