Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych i akceptuję politykę prywatności.

  Wybielanie zębów

  Zdrowy i pewny uśmiech
  Wybielanie zębów

  Zdrowy i pewny uśmiech jest możliwy do uzyskania jedynie gdy zęby charakteryzują się odpowiednią barwą. Niestety nie każdy z Nas, z różnych powodów może cieszyć się takim komfortem. Jednak dzięki metodom wybielania dostępnych dla naszych pacjentów w Klinice Platinum jest on na wyciągnięcie ręki.

  Co to jest i na czym polega wybielanie zębów?

  Wybielanie zębów to zabieg stomatologiczny z zakresu stomatologii estetycznej, wykonywany przez specjalistę, w odpowiednio wyposażonym gabinecie dentystycznym. Zabieg ten polega na uzyskaniu białych tonów uzębienia poprzez usunięcie powierzchownych przebarwień i likwidację ciemnego nalotu. Obecnie wybielanie zębów to najczęściej wykonywany zabieg stomatologiczny. Jest to procedura w pełni bezpieczna oraz skuteczna. Polega na kompleksowym poddaniu zębów procesom czyszczenia (piaskowanie i usuwanie kamienia), zabezpieczeniu dziąseł oraz nałożeniu specjalistycznego żelu zawierającego substancję wybielającą, aktywującą się podczas działania światła niebieskiego.

  Czym różni się zabieg wybielania od rozjaśniania zębów?

  Zabieg wybielania zębów wymaga zastosowania specjalnych środków wybielających. Najczęściej są to substancje zawierające nadtlenki karbamidu lub nadtlenki wodoru.

  Rozjaśnianie zębów następuje po mechanicznym oczyszczeniu uzębienia np. w formie piaskowania czy usuwania ciemnego nalotu. Rodzajem rozjaśniania jest także mechaniczne mycie zębów szczoteczką z pastą, która nie zawiera w składzie chemicznych środków wybielających.

  Często, szczególnie w przekazach reklamowych, producenci past i płynów dentystycznych używają sformułowań dotyczących wybielania, pomimo, że środki te nie posiadają takowych substancji aktywnych. Dlatego też tak ważna jest świadomość, jaka jest różnica między wybielaniem a rozjaśnianiem zębów.

  Dlaczego warto zdecydować się na wybielanie zębów?

  Zęby z biegiem czasu i pod wpływem dodatkowych czynników tracą swój blask i białą barwę. Młode osoby zawdzięczają piękny, lśniący uśmiech nienaruszonej powierzchni szkliwa. To ono odpowiedzialne jest za jasną barwę zębów. Chroni je także przed działaniem szkodliwych czynników i wnikaniem barwników. Z czasem szkliwo traci swoje właściwości, staje się cieńsze i pojawiają się w nim drobne ubytki. Osłabiona warstwa szkliwa to główny powód ciemniejszej czy wręcz żółtej barwy zębów. Wybielanie pozwala na skuteczne usunięcie barwników i zanieczyszczeń, które wniknęły pod szkliwo i oszpecają uśmiech.

  Lekarzem wykonującym zabiegi jest
  dr Joanna Bojkowska
  Umów wizytę »
  Cennik zabiegów
  Wybielanie gabinetowe 2w1 (wybielanie w gabinecie + nakładki i 2 strzykawki)
  1500 zł
  Wybielanie gabinetowe
  1200 zł
  Wybielanie nakładkowe
  700 zł
  Preparat uzupełniający wybielanie (1 strzykawka)
  200 zł
  Wykonanie nakładek do wybielania
  500 zł

  Jakie są czynniki powodujące przebarwienia zębów?

  Czynniki powodujące matowienie i żółknięcie zębów można podzielić na dwie grupy:

  • Czynniki zewnętrzne – powodują przebarwienia na powierzchni zębów poprzez odkładnie się nalotu oraz ciemnych barwników pochodzących z żywności, napojów czy tytoniu. Przebarwienia warunkowane czynnikami zewnętrznymi mogą być powierzchowne, lub też głębokie. Te pierwsze przybierają niewielkie rozmiary, tworzą się na powierzchni szkliwa i są stosunkowo łatwe do usunięcia. Natomiast głębokie przebarwienia zębów spowodowane są odkładaniem barwników pochodzenia zewnętrznego w zębinie. Ich usunięcie jest możliwe tylko podczas profesjonalnego zabiegu wybielania zębów.
  • Czynniki wewnętrzne – wynikają z indywidualnych cech i uwarunkowań genetycznych pacjenta. Najczęściej źródłem powstawania przebarwień o podłożu wewnętrznym są przebyte urazy lub dawniej przyjmowane leki (np. fluoroza, tetracykliny), które wywarły wpływ na finalną barwę zębów. Tylko prawidłowa diagnoza przyczyn przebarwień umożliwia przeprowadzenie zabiegu wybielania z najwyższą skutecznością.

  Jakie są sposoby wybielania zębów?

  Nowoczesna stomatologia estetyczna wyróżnia trzy sposoby wybielania zębów:

  • Zbieg wybielania zębów w gabinecie przy użyciu odpowiednich substancji wybielających i poddaniu działaniu lampy
  • Samodzielne wybielanie przy użyciu nakładek wykonanych  w gabinecie przez specjalistę
  • Wybielanie przy użyciu popularnych past i pasków wybielających

  Co może być przyczyną przebarwienia zębów?

  To, że zęby pacjenta przestały być białe zależy od wielu czynników. Oto podstawowe przyczyny przebarwień zębów:

  • Wiek – wraz z wiekiem, szkliwo zębowe ulega stopniowemu ścieraniu oraz drobnym uszczerbkom. Im pacjent starszy, tym bardziej osłabione i zniszczone jest jego szkliwo. Jako, że stanowi ono podstawową ochronę przed wnikaniem barwników i zanieczyszczeń, pogarszanie jego stanu jest równoznaczne z ciemnieniem i żółknięciem zębów u podstaw czyli w  zębinie. Można przyjąć ogólnie, że nastolatkowie posiadają najjaśniejsze tony uzębienia a wszelkie przebarwienia są powierzchowne i możliwe do usunięcia w błyskawicznym tempie. Na żółtawy odcień zębów narzekać mogą dwudziesto-trzydziestolatkowie, jednak zazwyczaj i te przebarwienia nie są jeszcze oporne na zabieg wybielania. Po czterdziestce zęby mogą przybierać barwę żółto-brązową a zabieg wybielania należy wspomagać dodatkowymi działaniami
  • Uwarunkowania genetyczne – każdy pacjent posiada wrodzony kolor zębów. Odcień naturalny zębiny waha się od tonów szaro-zielonkawych po żółcie i brązy. Barwa uzębienia odziedziczona po przodkach bezpośrednio wpływa na dalsze kształtowanie się koloru oraz podatność na przebarwienia
  • Przezroczystość zębów – jest cechą genetyczną i zależy od stopnia mineralizacji szkliwa. Im mocniej zmineralizowane szkliwo tym mniejsza przezroczystość, jaśniejszy odcień zębów oraz większa podatność na zabiegi wybielania
  • Dieta i nawyki żywieniowe – niektóre z produktów spożywczych oraz warzyw posiadają silnie oddziałowujące na szkliwo barwniki. Do takich produktów można zaliczyć kawę, herbatę, coca-colę, czerwone wino, marchew, pomarańcze czy buraki. Poza barwnikami, w żywności występują także niszczące dla szkliwa kwasy. Obecne są m.in. w owocach cytrusowych czy occie. Przyczyniają się one do powstawania powierzchniowych osadów oraz tworzenia ubytków w warstwie szkliwa i tym samym prześwitywaniu żółtej zębiny
  • Papierosy – palenie tytoniu nieodzownie łączy się z przyjmowaniem nikotyny, która zawiera w swoim składzie brązowe barwniki, wnikające w struktury zębów i powodujące przebarwienia
  • Przyjmowane leki – niektóre związki zawarte w lekach, które przyjmowane były przez pacjenta, szczególnie w okresie wzrostu zębów stałych, powodują niemalże nieodwracalne przebarwienia
  • Ścieranie szkliwa – zdarte szkliwo to najczęściej skutek zgrzytania zębami i stresu. Powstające na powierzchni mikropęknięcia stają się najbardziej podatnym na przebarwienia środowiskiem.
  • Urazy – to kolejna przyczyna powstawania przebarwień zębów. Mechaniczne uszkodzenie szkliwa sprawia, że w jego miejscu odkładają się osady i tworzą nieestetyczne plamy.

  Jakie efekty można osiągnąć podczas wybielania zębów?

  Osiągane efekty wybielania zębów to cecha indywidualna. Odcień uzębienia uzyskany po zabiegu zależny jest od wielu czynników, m.in. wieku, stopnia intensywności przebarwień, uwarunkowań genetycznych oraz nawyków żywieniowych czy nałogu tytoniowego pacjenta. Nałożenie się wielu czynników naraz może dodatkowo spowalniać i utrudniać proces wybielania. Bardzo istotna jest także świadomość, że podczas zabiegu wybielania nie da się osiągnąć śnieżnobiałej bieli. Z uwagi na to, że efekty są cechą indywidualną każdego pacjenta, lekarz przed przystąpieniem do wybielania, informuje go o prognozowanych rezultatach i omawia wszelkie szczegóły.

  Określenie kolorów zębów

  Ustalenie koloru uzębienia to podstawowa czynność przy wybielaniu. Lekarz określa, na bazie uniwersalnego, przyjętego na całym świecie kolornika dentystycznego, barwę początkową zębów oraz barwę możliwą do uzyskania po zabiegu. Paleta składa się z 16 odcieni, uszeregowanych według jasności, od najjaśniejszego do najciemniejszego tonu. Wybielanie zębów najczęściej pozwala na zmianę o 5-9 tonów, a w niektórych przypadkach nawet o 10-14 odcieni.

  Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

  Wybielanie zębów to zabieg w pełni bezpieczny, potwierdzony licznymi badaniami naukowymi. Wbrew niektórym przekonaniem, nie niszczy on zębów ani nie narusza ich struktury.

  Jedynym przeciwwskazaniem do zabiegu wybielania jest ciąża i karmienie piersią.

  Nadwrażliwość zębów po wybielaniu

  Należy pamiętać, że do 14 dni po wybielaniu może pojawiać się nadwrażliwość zębów. Stopień jej nasilenia waha się od lekkiego dyskomfortu do silnego bólu. Zwykle przebiega ona łagodnie i trwa 1-2 dni od wybielania. Sam zabieg jest bezbolesny, a ewentualna nadwrażliwość pojawia się dopiero po kilku godzinach od jego zakończenia.

  Jak utrzymać biały uśmiech po wybielaniu?

  Po zabiegu wybielania należy do 7 dni stosować dietę białą, unikać picia kawy, herbaty, czerwonego wina. Należy także ograniczyć palenie papierosów oraz zachowywać odpowiednią higienę jamy ustnej.

  Ponadto zabieg wybielania zębów należy powtarzać lub też podejmować tzw. wybielanie przypominające. Dłuższy efekt wybielenia zapewnia także stosowanie odpowiednich past.

  Co należy jeszcze wiedzieć o wybielaniu?

  Co powinniśmy wiedzieć o wybielaniu zanim zdecydujemy się na taki zabieg? Możliwe jest rozjaśnienie barwy zębów od 4 do 8 tonów w zależności od podatności na środki wybielające. Przed zabiegiem należy usunąć kamień nazębny i wypiaskować osad, a wszystkie nieszczelne wypełnienia wymienić.

  Dlaczego warto wykonać wybielanie zębów w naszym gabinecie?

  Wybielanie zębów poprawia estetykę uśmiechu, polepsza samopoczucie i pozwala na swobodne zachowanie w towarzystwie. Dzięki zabiegom wybielania raz na zawsze można pozbyć się kompleksów i oporów przed spontanicznym śmianiem.

  Ponadto, ogromną korzyścią jest fakt, iż zabieg wykonywany jest pod nadzorem specjalisty, który nieustannie czuwa nad dobrą kondycją zębów. Wybielanie wykonuje w sposób profesjonalny i dobiera indywidualne środki dla każdego pacjenta, tak by osiągnąć jak najlepszy efekt przy zachowaniu najwyższej jakości usługi i stososwanych preparatów.Nie zwlekaj! Umów się na wybielanie zębów w Bydgoszczy w naszej Klinice Platinum.

  Wybierz dogodny dla Ciebie termin i umów się na wizytę!

  Umów się online

  Wypełnij formularz

  Zadzwoń

  882 464 ...[zobacz]
  882 464 530
  Napisz do nas
  Umów sie na wizyte

  Wypełnij forumularz a my postaramy się do Ciebie odzewać w ciągu kilku najbliższych godzin!

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych i akceptuję politykę prywatności.

   Administratorem danych osobowych jest PLATINUM Stomatologia Estetyczna Implantologia Maksymilian Bojkowski, z siedzibą przy ul. T. Gackowskiego 1C, 85-137 Bydgoszcz. Pani(a) dane zbierane są w celu przeprowadzenia procesu rejestracji na wizytę w naszej placówce. Podstawą przetwarzania danych jest Pani(a) zgoda. Dane przetwarzane będą przez okres niezbędny do realizacji umówionej wizyty. Ma Pan(i) prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich poprawienia, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu do przetwarzania, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zgoda jest dobrowolna i świadoma, jednakże niezbędna do przeprowadzenia procesu rejestracji na wizytę.

   ul.Teofila Gackowskiego 1C

   85-137 Bydgoszcz
   882464...[zobacz] 882464530

   Zadzwoń i umów się!

   Zapraszamy:

   Pn: - Pt: 9:00 - 19:00

   Informujemy, że ze wszystkich usług naszej kliniki możesz korzystać bez angażowania własnych środków i opłacić koszty w ratach. MediRaty to pierwszy w Polsce, sprawdzony już w tysiącach gabinetów, klinik i szpitali, ogólnie dostępny system finansowania usług medycznych.

   ZADZWOŃ