Protetyka Bydgoszcz

protetyk bydgoszcz

Uśmiech to ważne ogniwo naszej prezencji. Niemożność swobodnego komunikowania się lub okazywania emocji ze względu na braki w uzębieniu może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Rozwiązaniem dla takich sytuacji jest protetyka. Nowoczesne uzupełnienia pozwalają na odtworzenie pełnego uśmiechu już podczas kilku wizyt pacjenta.

Co to jest protetyka?

Protetyka to gałąź stomatologii poświęcona odbudowie uzębienia u pacjentów z pojedynczymi brakami lub bezzębiem, za pomocą takich rozwiązań jak korony protetyczne, mosty i protezy stałe oraz ruchome. Jest drugim filarem po chirurgii i implantologii, na którym opieramy swoją działalność.

Tytuł Specjalisty Protetyki Stomatologicznej, który z wyróżnieniem w 2016 roku uzyskała Joanna Bojkowska daje naszym pacjentom pewność, że protezy wykonane w Klinice Platinum będą charakteryzowały się trwałością i estetyką. Współpraca z wykwalifikowanymi technikami daje nam możliwość wykonywania wszystkich typów uzupełnień protetycznych.

Protezy zębowe – czym są i kiedy się zdecydować?

Nowoczesna protetyka daje pacjentom możliwość skorzystania z wielu rozwiązań uzupełnienia braków zębowych. W zależności od stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta oraz indywidualnych uwarunkowań lekarz proponuje konkretne metody.

Wyróżniamy ruchome lub stałe uzupełnienia protetyczne. Te pierwsze, jak sama nazwa sugeruje, mogą być wyjmowane z jamy ustnej przez pacjenta przed snem lub podczas higieny jamy ustnej. Stałe natomiast są zakładane i wyjmowane wyłącznie przez specjalistę na wizycie w gabinecie stomatologicznym.

Protezy zębowe różnią się od siebie nie tylko pod względem tego jak są mocowane, ale również biorąc pod uwagę materiały, z jakich zostały wykonane. W zależności wykorzystanego tworzywa odtworzenie utraconych zębów będzie mieć mniej lub bardziej naturalny wygląd.

Do uzupełnień protetycznych zaliczamy oprócz protez także korony, mosty, wkłady koronowo-korzeniowe i licówki.

Jak przebiega leczenie protetyczne?

Protetyk podczas pierwszej wizyty ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta. Zbierając wywiad wyklucza ewentualne przeciwwskazania do wykonania określonych zabiegów. Jeżeli nie ma przeszkód do podjęcia leczenia protetycznego braków zębowych, specjalista na podstawie badań diagnostycznych (RTG szczęki) zaczyna planować dalsze działanie.

Przywrócenie pięknego uśmiechu rozpoczyna się od wykonania wycisku lub skanu 3D szczęki. Na tej podstawie protetyk wykona protezę (lub inny rodzaj uzupełnienia, dzięki któremu znikną luki w uzębieniu).

Leczenie protetyczne składa się z kilku wizyt w zależności od tego, z jak rozległym problemem zmaga się pacjent oraz na jaką metodę się zdecydował.

Typy uzupełnień w Platinum Bydgoszcz

Nasz gabinet stomatologiczny to przestrzeń, w której z zaangażowaniem i profesjonalizmem zajmujemy się prowadzeniem pacjentów chcących uzupełnić wszelkiego rodzaju ubytki w uzębieniu. Do Państwa dyspozycji są następujące metody leczenia protetycznego:

  • Licówki – w przypadku niedoskonałości zębów w przednim odcinku uzębienia licówki wydają się być uzupełnieniem pierwszego wyboru. Ich doskonała estetyka i właściwości biofizyczne polegające na naturalnym rozpraszaniu światła, pozwalają na uzyskanie optymalnych efektów. Licówka jest cienką blaszką porcelany na stałe mocowaną na zębach pacjenta. Dzięki licówkom lekarz może zmienić kształt i kolor zębów. Licówki są świetnym rozwiązaniem w przypadku: diastemy, szparowatości uzębienia, niewielkich rotacji zębów, przebarwień, zębów zbyt małych lub zbyt dużych.
  • Korony protetyczne – korona protetyczna jest optymalny rozwiązaniem gdy ząb jest zniszczony w takim stopniu, że nie można go odbudować wypełnieniem, licówką czy przy pomocy uzupełnienia typu inlay. W znieczuleniu miejscowym lekarz odpowiednio kształtuje ząb usuwając z każdej jego powierzchni 1 do 2 mm naturalnej tkanki. W ten sposób powstaje przestrzeń niezbędna do wykonania korony protetycznej. Po oszlifowaniu lekarz wykonuje wyciski lub skany, które przekazuje do laboratorium gdzie frezowane są korony. Oszlifowane zęby zabezpieczane są koronami tymczasowymi. Na kolejnej wizycie, po dokładnej analizie estetycznej i funkcjonalnej lekarz cementuje koronę w jamie ustnej. W Klinice Platinum oferujemy korony pełnoceramiczne, na podbudowie z tlenku cyrkonu, na podbudowie z metalu, złota oraz korony na implantach.
  • Mosty protetyczne – w przypadku braku jednego lub większej ilości zębów zachodzi konieczność wykonania mostu protetycznego. Aby leczenie było możliwe, konieczna jest odpowiednia ilość zębów podporowych – tzw. filarów. Zęby filarowe muszą zostać oszlifowane – to właśnie na nich będzie opierała się planowana konstrukcja protetyczna. Następnie pacjent ustala wraz z lekarzem, z jakiego materiału zostanie wykonane uzupełnienie, w zależności od potrzeb estetycznych i możliwości finansowych. Most protetyczny podobnie jak korona jest protezą cementowaną na stałe w jamie ustnej pacjenta.
  • Inlay, Onlay, Overlay – uzupełnienia tego typu są stosowane w zębach z dużymi ubytkami oraz po leczeniu kanałowym. Sposób wykonania takich uzupełnień znacząco niweluje wady dużych wypełnień kompozytowych. Dzięki temu, że proces polimeryzacji materiału zachodzi poza jamą ustną, likwidowany jest mikroprzeciek bakteryjny – zjawisko polegające na tworzeniu się mikroszczeliny pomiędzy wypełnieniem kompozytowym, a tkanką zęba pod wpływem naświetlania materiału. Po wykonaniu uzupełnienia typu inlay w laboratorium, lekarz na stałe cementuje go w jamie ustnej. Uzupełnienia tego typu są wykonywane z kompozytu, porcelany lub złota.
  • Protezy całkowite – ruchome protezy całkowite są stosowane u pacjentów bezzębnych. Lekarz po szeregu wizyt projektuje uzupełnienie, które w kolejnym etapie wykonywane jest w laboratorium techniki dentystycznej. Wady takich protez mogą zostać zminimalizowane dzięki zastosowaniu implantów i precyzyjnych elementów retencyjnych znacząco zwiększających komfort życia naszych pacjentów.
  • Protezy szkieletowe – ruchome protezy szkieletowe są uzupełnieniami metalowo – akrylowymi. Ich głównym elementem jest konstrukcja metalowa indywidualnie dopasowana do warunków istniejących w jamie ustnej. Projekt takiej konstrukcji pozwala na zmniejszenie wymiarów protezy, dzięki czemu jest ona znacznie wygodniejsza niż proteza całkowita. Poza tym, dzięki elementom składowym szkieletu, siły żucia przenoszone są na zęby. Biomechanika tego uzupełnienia wypada więc nieporównywalnie lepiej niż w przypadku protezy całkowitej. Wadą takiej protezy jest obecność nieestetycznych klamer.
  • Prace kombinowane – w przypadku gdy pacjent chce uniknąć protezy klamrowej jest możliwe wykonanie pracy kombinowanej. Niezbędne jest wtedy zastosowanie koron protetycznych z elementami precyzyjnymi, które mają swoje odpowiedniki w protezie szkieletowej. Na zasadzie działania zamka i klucza doskonale spełniają swoją funkcję i estetykę. Elementy precyzyjne stosowane w Klinice Platinum to zatrzaski, zasuwy i teleskopy.

Protetyk Bydgoszcz – umów się na wizytę!

Wybrakowany uśmiech pogarsza samoocenę wielu pacjentów, którym marzy się skorzystanie z rekonstrukcji uzębienia. Nie warto zwlekać z podjęciem decyzji, ponieważ leczenie protetyczne to bardzo skuteczny i efektowny sposób, by znów móc spontanicznie okazywać radość.

Ponadto ubytki w uzębieniu mają negatywny wpływ na stan zdrowia jamy ustnej i mogą doprowadzać do zaniku kości szczęki, zaburzając tym samym funkcjonalność aparatu żucia. Nie chcąc do tego dopuścić dobrze jest skonsultować się z protetykiem i wspólnie zaplanować dalsze postępowanie. 

Cennik

Korona porcelanowa na metalu na łączniku indywidualnym

3000 PLN

Korona porcelanowa na cyrkonie na łączniku indywidualnym

3500 PLN

Łącznik cyrkonowy

+500 PLN

Proteza na czterech implantach

od 20 000 PLN

Proteza na dwóch implantach

od 10 000 PLN

Uzupełnienie protetyczne stałe oparte na implantach

od 40 000 PLN

Platinum

Poznaj opinie naszych pacjentów

Platinum

Umów się na wizytę

Zależy Ci na zdrowym i pięknym uśmiechu? Wystarczy, że wypełnisz i wyślesz poniższy formularz, a my zajmiemy się resztą!