Usuwanie kamienia nazębnego Bydgoszcz

usuwanie kamienia nazębnego

Chcąc jak najdłużej cieszyć się estetycznym uśmiechem ważne jest, by dbać o regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jednym z istotnych elementów profilaktyki jest skaling. Kamień nazębny powstaje, gdy płytka bakteryjna ulega zwapnieniu. Pozbycie się go jest niemożliwe w warunkach domowych. Do tego celu potrzebny jest skaler ultradźwiękowy, który w bezpieczny sposób usunie niechcianą warstwę z powierzchni zębów.

Na czym polega usuwanie kamienia nazębnego?

Usunięcie kamienia nazębnego to procedura polegająca na pozbyciu się zmineralizowanej płytki nazębnej z pomocą urządzenia ultradźwiękowego, które wytwarza drgania o wysokiej częstotliwości. Końcówka skalera jest przykładana do każdego zęba. W ten sposób pozbywamy się niechcianych złogów już na jednej wizycie.

Usuwanie kamienia nazębnego – kiedy można jeść po zabiegu?

Decydując się na usuwanie kamienia nazębnego warto wykonać cały pakiet higienizacyjny, połączony z fluoryzacją. Dzięki temu zęby będą nie tylko dokładnie oczyszczone, ale również zabezpieczone przed szkodliwym działaniem bakterii bytujących w jamie ustnej.

Po wykonaniu higienizacji lub samego skalingu należy odczekać 2 godziny, by móc spożyć posiłek. W pierwszych dniach po zabiegu warto także przestrzegać białej diety, tzn. ograniczyć produkty barwiące takie, jak kawa, herbata, przetwory pomidorowe. Należy też zrezygnować z palenia papierosów przynajmniej na 2 doby.

Co ile powinno się usuwać kamień nazębny?

Częstotliwość wykonywania skalingu to najczęściej 1 lub 2 razy do roku. W przypadku pacjentów zmagających się z paradontozą zaleca się jednak powtarzanie procedury co 3 miesiące. Dlaczego? Nagromadzona zmineralizowana płytka nazębna może wzmagać stany zapalne dziąseł, tworząc w jamie ustnej środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii.

Czy warto usuwać kamień nazębny?

Usuwanie kamienia nazębnego to niezwykle ważna procedura z zakresu profilaktyki stomatologicznej. Pozwala zapobiec rozwojowi stanów zapalnych dziąseł i rozwojowi próchnicy. Na wygląd zębów wpływa wiele czynników: dieta, przyjmowane leki oraz sposób dbania o higienę jamy ustnej.

Niekorzystne jest palenie papierosów, picie dużych ilości kawy i herbaty oraz spożywanie produktów słodkich. Osoby zmagające się z refluksem żołądkowym także są bardziej narażone na gromadzenie się kamienia nazębnego.

Dlatego tak ważne jest regularne oczyszczanie powierzchni zębów. Pamiętajmy, by robić to w bezpieczny sposób w gabinecie stomatologicznym, a nie na własną rękę w warunkach domowych z użyciem niezalecanych proszków ściernych. Tylko higienistka może dokonać usunięcia kamienia zgromadzonego na zębach bez uszkadzania szkliwa.

Zadbane zęby są zdrowsze i nie rozwija się w nich próchnica. Należy też pamiętać o regularnych przeglądach dentystycznych, podczas których stomatolog ocenia w jakim stanie są zęby i czy na ich powierzchni nie tworzy się nic niepokojącego. 

Platinum

Poznaj opinie naszych pacjentów

Platinum

Umów się na wizytę

Zależy Ci na zdrowym i pięknym uśmiechu? Wystarczy, że wypełnisz i wyślesz poniższy formularz, a my zajmiemy się resztą!