Wybielanie Zębów Bydgoszcz

Atrakcyjny i estetyczny uśmiech jest możliwy do uzyskania jedynie gdy zęby charakteryzują się odpowiednią barwą. Niestety nie każdy z nas, z różnych powodów, może cieszyć się takim komfortem. Dzięki metodom wybielania dostępnym dla naszych pacjentów w Klinice Platinum metamorfoza koloru uzębienia jest na wyciągnięcie ręki.

Co to jest i na czym polega wybielanie zębów?

Wybielanie zębów to zabieg z zakresu stomatologii estetycznej, wykonywany przez specjalistę w odpowiednio wyposażonym gabinecie dentystycznym. Procedura polega na uzyskaniu białych tonów uzębienia poprzez usunięcie powierzchownych przebarwień i likwidację ciemnego nalotu.

Obecnie wybielanie zębów to najczęściej wykonywany zabieg stomatologiczny. Jest to procedura w pełni bezpieczna oraz skuteczna. Polega na kompleksowym poddaniu zębów procesom czyszczenia (piaskowanie i usuwanie kamienia), zabezpieczeniu dziąseł oraz nałożeniu specjalistycznego żelu zawierającego substancję wybielającą, aktywującą się podczas działania światła niebieskiego.

Czym różni się zabieg wybielania od rozjaśniania zębów?

Zabieg wybielania zębów wymaga zastosowania specjalnych środków wybielających. Najczęściej są to substancje zawierające nadtlenki karbamidu lub nadtlenki wodoru.

Rozjaśnianie zębów następuje po mechanicznym oczyszczeniu uzębienia np. w formie piaskowania czy usuwania ciemnego nalotu. Rodzajem rozjaśniania jest także mechaniczne mycie zębów szczoteczką z pastą, która nie zawiera w składzie chemicznych środków wybielających.

Często, szczególnie w przekazach reklamowych, producenci past i płynów dentystycznych używają sformułowań dotyczących wybielania, pomimo, że środki te nie posiadają takowych substancji aktywnych. Dlatego też tak ważna jest świadomość, jaka jest różnica między wybielaniem a rozjaśnianiem zębów.

Dlaczego warto zdecydować się na wybielanie zębów?

Zęby z biegiem czasu i pod wpływem dodatkowych czynników tracą swój blask i białą barwę. Młode osoby zawdzięczają piękny, lśniący uśmiech nienaruszonej powierzchni szkliwa. To ono odpowiedzialne jest za jasną barwę zębów. Chroni je także przed działaniem szkodliwych czynników i wnikaniem barwników. Z czasem szkliwo traci swoje właściwości, staje się cieńsze i pojawiają się w nim drobne ubytki. Osłabiona warstwa szkliwa to główny powód ciemniejszej czy wręcz żółtej barwy zębów. Wybielanie pozwala na skuteczne usunięcie barwników i zanieczyszczeń, które wniknęły pod szkliwo i oszpecają uśmiech.

Jakie są czynniki powodujące przebarwienia zębów?

Czynniki powodujące matowienie i żółknięcie zębów można podzielić na:

  • zewnętrzne – powodują przebarwienia na powierzchni zębów poprzez odkładanie się nalotu oraz ciemnych barwników pochodzących z żywności, napojów czy tytoniu. Przebarwienia warunkowane spowodowane czynnikami zewnętrznymi mogą być powierzchowne, lub też głębokie. Te pierwsze przybierają niewielkie rozmiary, tworzą się na powierzchni szkliwa i są stosunkowo łatwe do usunięcia. Natomiast głębokie przebarwienia zębów spowodowane są odkładaniem barwników pochodzenia zewnętrznego w zębinie. Ich usunięcie jest możliwe tylko podczas profesjonalnego zabiegu wybielania zębów.
  • wewnętrzne – wynikają z indywidualnych cech i uwarunkowań genetycznych pacjenta. Najczęściej źródłem powstawania przebarwień o podłożu wewnętrznym są przebyte urazy lub dawniej przyjmowane leki (np. tetracykliny), które wywarły wpływ na finalną barwę zębów. Tylko prawidłowa diagnoza przyczyn przebarwień umożliwia przeprowadzenie zabiegu wybielania z najwyższą skutecznością.

Jakie są sposoby wybielania zębów?

Nowoczesna stomatologia estetyczna wyróżnia trzy sposoby wybielania zębów:

  • Wybielanie zębów w gabinecie przy użyciu odpowiednich substancji wybielających i poddaniu działaniu lampy,
  • Samodzielne wybielanie przy użyciu nakładek wykonanych w gabinecie przez specjalistę,
  • Wybielanie przy użyciu popularnych past i pasków wybielających.

Co może być przyczyną przebarwienia zębów?

To, że zęby pacjenta przestały być białe, zależy od wielu czynników. Oto podstawowe przyczyny przebarwień zębów:

  • Wiek – wraz z upływem czasu szkliwo zębowe ulega stopniowemu ścieraniu. Im pacjent starszy, tym bardziej osłabione i zniszczone jest jego szkliwo. Jako, że stanowi ono podstawową ochronę przed wnikaniem barwników i zanieczyszczeń, pogorszenie jego stanu jest równoznaczne z ciemnieniem i żółknięciem zębów u podstaw czyli w  zębinie. Można przyjąć ogólnie, że nastolatkowie posiadają najjaśniejsze tony uzębienia a wszelkie przebarwienia są powierzchowne i możliwe do usunięcia w błyskawicznym tempie. Na żółtawy odcień zębów narzekać mogą dwudziesto- i trzydziestolatkowie, jednak zazwyczaj i te przebarwienia nie są jeszcze oporne na zabieg wybielania. Po czterdziestce zęby mogą przybierać barwę żółto-brązową a zabieg wybielania należy wspomagać dodatkowymi działaniami,
  • Uwarunkowania genetyczne – każdy pacjent posiada wrodzony kolor zębów. Odcień naturalny zębiny waha się od tonów szaro-zielonkawych po żółcie i brązy. Barwa uzębienia odziedziczona po przodkach bezpośrednio wpływa na dalsze kształtowanie się koloru oraz podatność na przebarwienia,
  • Przezroczystość zębów – jest cechą genetyczną i zależy od stopnia mineralizacji szkliwa. Im mocniej zmineralizowane szkliwo tym mniejsza przezroczystość, jaśniejszy odcień zębów oraz większa podatność na zabiegi wybielania,
  • Dieta i nawyki żywieniowe – niektóre z produktów spożywczych oraz posiadają silnie oddziałujące na szkliwo barwniki. Do takich produktów można zaliczyć kawę, herbatę, coca-colę, czerwone wino, marchew, pomarańcze czy buraki. Poza barwnikami, w żywności występują także niszczące dla szkliwa kwasy. Obecne są m.in. w owocach cytrusowych czy occie. Przyczyniają się one do powstawania powierzchniowych osadów oraz tworzenia ubytków w warstwie szkliwa i tym samym prześwitywaniu żółtej zębiny,
  • Papierosy – palenie tytoniu nieodzownie łączy się z przyjmowaniem nikotyny, która zawiera w swoim składzie brązowe barwniki, wnikające w struktury zębów i powodujące przebarwienia,
  • Przyjmowane leki – niektóre związki zawarte w lekach powodują niemalże nieodwracalne przebarwienia, szczególnie w okresie wzrostu zębów stałych,
  • Ścieranie szkliwa – zdarte szkliwo to najczęściej skutek zgrzytania zębami i stresu. Powstające na powierzchni mikropęknięcia stają się najbardziej podatnym na przebarwienia środowiskiem,
  • Urazy – to kolejna przyczyna powstawania przebarwień zębów. Mechaniczne uszkodzenie szkliwa sprawia, że w jego miejscu odkładają się osady i tworzą nieestetyczne plamy,
  • Refluks żołądkowo-przełykowy – zarzucanie kwaśnej treści do przełyku powoduje powstanie niekorzystnego dla szkliwa środowiska w jamie ustnej.

Jakie efekty można osiągnąć podczas wybielania zębów?

Osiągane efekty wybielania zębów to cecha indywidualna. Odcień uzębienia uzyskany po zabiegu zależny jest od wielu czynników, m.in. wieku, stopnia intensywności przebarwień, uwarunkowań genetycznych oraz nawyków żywieniowych czy nałogu tytoniowego pacjenta. Nałożenie się wielu czynników naraz może dodatkowo spowalniać i utrudniać proces wybielania.

Bardzo istotna jest także świadomość, że podczas zabiegu wybielania nie da się osiągnąć śnieżnobiałej bieli. Z uwagi na to, że efekty są cechą indywidualną każdego pacjenta, lekarz przed przystąpieniem do wybielania, informuje go o prognozowanych rezultatach i omawia wszelkie szczegóły.

Określenie kolorów zębów

Ustalenie koloru uzębienia to podstawowa czynność przy wybielaniu. Lekarz na bazie uniwersalnego, przyjętego na całym świecie kolornika dentystycznego, uzgadnia barwę początkową zębów oraz barwę możliwą do uzyskania po zabiegu.

Paleta składa się z 16 odcieni, uszeregowanych według jasności, od najjaśniejszego do najciemniejszego tonu. Wybielanie zębów najczęściej pozwala na zmianę o 5-9 tonów, a w niektórych przypadkach nawet o 10-14 odcieni.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Wybielanie zębów to zabieg w pełni bezpieczny, potwierdzony licznymi badaniami naukowymi. Wbrew niektórym przekonaniem, nie niszczy on zębów ani nie narusza ich struktury.

Jedynym przeciwwskazaniem do zabiegu wybielania jest ciąża i karmienie piersią.

Nadwrażliwość zębów po wybielaniu

Należy pamiętać, że do 14 dni po wybielaniu może pojawiać się nadwrażliwość zębów. Stopień jej nasilenia waha się od lekkiego dyskomfortu do silnego bólu. Zwykle przebiega ona łagodnie i trwa 1-2 dni od wybielania. Sam zabieg jest bezbolesny, a ewentualna nadwrażliwość pojawia się dopiero po kilku godzinach od jego zakończenia.

Jak utrzymać biały uśmiech po wybielaniu?

Po zabiegu wybielania należy do 7 dni stosować białą dietę, unikać picia kawy oraz herbaty i czerwonego wina. Należy także ograniczyć palenie papierosów i zachowywać odpowiednią higienę jamy ustnej.

Ponadto zabieg wybielania zębów warto powtarzać lub też podejmować tzw. wybielanie przypominające. Dłuższy efekt wybielenia zapewnia także stosowanie odpowiednich past.

Co należy jeszcze wiedzieć o wybielaniu?

Co powinniśmy wiedzieć o wybielaniu zanim zdecydujemy się na taki zabieg? Możliwe jest rozjaśnienie barwy zębów od 4 do 8 tonów w zależności od podatności na środki wybielające. Przed zabiegiem należy usunąć kamień nazębny i wypiaskować osad, a wszystkie nieszczelne wypełnienia wymienić.

Dlaczego warto wykonać wybielanie zębów w naszym gabinecie?

Wybielanie zębów poprawia estetykę uśmiechu, polepsza samopoczucie i pozwala na swobodne zachowanie w towarzystwie. Dzięki zabiegom wybielania raz na zawsze można pozbyć się kompleksów i oporów przed spontanicznym śmianiem.

Ponadto, ogromną korzyścią jest fakt, iż zabieg wykonywany jest pod nadzorem specjalisty, który nieustannie czuwa nad dobrą kondycją zębów. Wybielanie wykonuje w sposób profesjonalny i dobiera indywidualne środki dla każdego pacjenta, tak by osiągnąć jak najlepszy efekt przy zachowaniu najwyższej jakości usługi i stosowanych preparatów. Nie zwlekaj! Umów się na wybielanie zębów w Bydgoszczy w naszej Klinice Platinum.

Wybierz dogodny dla Ciebie termin i umów się na wizytę!

Platinum

Poznaj opinie naszych pacjentów

Platinum

Umów się na wizytę

Zależy Ci na zdrowym i pięknym uśmiechu? Wystarczy, że wypełnisz i wyślesz poniższy formularz, a my zajmiemy się resztą!