Aktualności

Co daje zabieg ortognatyczny? Zalety, ryzyka i powikłania

Ortognatyka jest dziedziną z obszaru chirurgii szczękowo-twarzowej. Leczenie operacyjne pozwala na korektę zaawansowanych wad zgryzu, wynikających z nieprawidłowego położenia struktur kostnych w obrębie twarzoczaszki. Kiedy wykonywany jest zabieg ortognatyczny i jakie są jego rezultaty?

Związek zabiegu ortognatycznego z leczeniem ortodontycznym

Ortodoncja i ortognatyka są dla siebie dziedzinami komplementarnymi, co oznacza, że w przypadku skomplikowanej wady zgryzu, która wymaga repozycji kości twarzoczaszki, leczenie łączy ze sobą działanie aparatu ortodontycznego i zabiegu operacyjnego (osteotomii).

Takie zintegrowane leczenie będące procesem obejmującym ścisłą współpracę ortodonty i chirurga szczękowo-twarzowego, przynosi szereg długofalowych korzyści, przywracając estetykę twarzy, optymalizację warunków zgryzowych, poprawę funkcji mowy oraz oddychania.

W jaki sposób ortodonta przygotowuje pacjenta do zabiegu ortognatycznego?
Kilka miesięcy przed planowanym zabiegiem, jak również w ramach dalszych procedur pooperacyjnych, pacjent jest poddawany leczeniu z zastosowaniem aparatu ortodontycznego.

Zalety zabiegu ortognatycznego

Uzyskanie prawidłowej pozycji szczęki i żuchwy przynosi nie tylko korzyści wizualne, ale przede wszystkim funkcjonalne, przywracając optymalne warunki w obrębie układu stomatognatycznego. Jakie zatem są najważniejsze zalety osteotomii?

Poprawa funkcji zgryzu i mowy→ kontrolowana chirurgiczna repozycja kości twarzoczaszki pozytywnie wpływa na wzajemny kontakt przeciwstawnych łuków zębowych oraz poprawia funkcję mowy
Korekta estetyki twarzy→ pacjent odzyskuje proporcjonalne i symetryczne rysy twarzy
Przywrócenie właściwego toru oddechowego→ wady anatomiczne mogą skutkować zaburzeniami prawidłowej wentylacji, a ingerencja chirurgiczna jest skutecznym rozwiązaniem tego problemu
Polepszenie jakości codziennego życia→ podstawowe czynności takie jak spożywanie posiłków i komunikowanie się przestają stwarzać jakiekolwiek trudności

Ryzyka związane z zabiegiem ortognatycznym

Jak wygląda leczenie ortognatyczne i czy przeprowadzenie operacji wiąże się powikłaniami? Operacja orotgnatyczna jak każdy zabieg obarczona jest ryzykiem powikłań. Wynika to ze specyfiki operowanej okolicy anatomicznej. Należy pamiętać, że jeżeli pacjent stosuje się do zaleceń lekarza, zwiększa szanse bezpiecznej i efektywnej rekonwalescencji bez komplikacji.

Warto więc pamiętać o takich kwestiach, jak:

  • Utrzymanie unieruchomienia.
  • Stosowanie odpowiedniej diety i higieny jamy ustnej zwłaszcza w okolicy operowanej.
  • Prowadzenie oszczędzającego trybu życia w okresie pooperacyjnym.
  • Stawianie się na wizytach kontrolnych.
  • Przyjmowanie zaordynowanych przez lekarza środków farmakologicznych.

Zabieg ortognatyczny jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, dlatego bardzo ważnym etapem przygotowań do operacji jest konsultacja anestezjologiczna.

Możliwe powikłania po zabiegu ortognatycznym

W pierwszych dniach po zabiegu z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej mogą pojawić się takie skutki uboczne, jak:

  • Obrzęk,
  • Dolegliwości bólowe,
  • Trudności z mówieniem i przyjmowaniem pokarmu,
  • Ogólne zmęczenie i osłabienie wynikające z faktu przeprowadzonej operacji.

Operacja ortognatyczna wymaga stałej kontroli pod okiem specjalisty, który nie tylko ocenia rezultaty zabiegu, ale także czuwa nad komfortem pacjenta.

Kontynuacja leczenia ortodontycznego

Aby odzyskać prawidłowy zgryz w przypadku złożonych wad wynikających z uwarunkowań anatomicznych, warto zdecydować się na wielospecjalistyczne leczenie chirurgiczno-ortodontyczne.

Po zabiegu leczenie przechodzi w fazę finishigu, podczas której ortodonta, poprzez ruchy zębów, ustala ostateczne warunki zgryzowe.

Uzyskanie prawidłowego zgryzu to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim zdrowie w długofalowej perspektywie. Warto więc nie zwlekać z podjęciem decyzji o leczeniu i o swoje uzębienie zadbać już dziś.

Platinum

Poznaj opinie naszych pacjentów

Platinum

Umów się na wizytę

Zależy Ci na zdrowym i pięknym uśmiechu? Wystarczy, że wypełnisz i wyślesz poniższy formularz, a my zajmiemy się resztą!