Aktualności

Co to jest ortognatyka?

Ortognatyka jest dziedziną zajmuje się zmianą ułożenia wybranych kości twarzy u pacjentów, u których występują złożone wady zgryzu i deformacje rysów twarzy. Tego typu zabiegi przeprowadza chirurg szczękowo-twarzowy. Zabiegi ortognatyczne wykonuje się w sytuacjach, w których leczenie ortodontyczne z zastosowaniem aparatu nie jest w stanie przynieść satysfakcjonujących efektów.

Ortognatyka – uzupełnienie leczenia ortodontycznego

Ortognatyka jest dziedziną chirurgii, zajmującą się przywracaniem prawidłowego zgryzu poprzez kontrolowaną osteotomię i repozycję kości twarzoczaszki. Zabieg odbywa się tylko w sytuacji wyraźnych wskazań ortodonty oraz chirurga, który na wstępnych konsultacjach diagnozuje wadę zgryzu która kwalifikuje się do leczenia operacyjnego. Celem operacji jest zmiana położenia struktur kostnych w obrębie twarzoczaszki w taki sposób, aby wyeliminować zdiagnozowane nieprawidłowości. Chirurgia ortognatyczna jest łączona z leczeniem ortodontycznym, dzięki czemu pacjent zostaje poddany kompleksowej terapii, skutkującej optymalizacją warunków zgryzowych oraz zmianą rysów twarzy.

Chirurgia ortognatyczna – kiedy jest potrzebna?

Kiedy lekarz stwierdza u pacjenta wadę szkieletową zaleca się przeprowadzenie zabiegu ortognatycznego.

Operacja ortognatyczna jest zatem wskazana w takich sytuacjach w których nieprawidłowości zgryzu wynikają z zaburzeń anatomicznych kości twarzoczaszki, a nie z nieprawidłowości pozycji zębów czy wyrostków zębodołowych. Kolejnym wskazaniem są zaburzenia procesów oddychania w postaci bezdechu sennego.

Leczenie ortognatyczne – jak wygląda?

Leczenie polega na przeprowadzeniu zabiegu osteotomii, podczas którego dochodzi do kontrolowanego złamania żuchwy i/lub szczęki. Podczas operacji możliwe jest repozycja struktur kostnych i ich stabilizacja w optymalnej pozycji.

W ramach terapii ortognatycznej można przeprowadzić się również plastykę kształtu wybranych części twarzy, np. bródki.

Zabieg ortognatyczny w większości przypadków jest wykonywany z dostępu wewnątrzustnego, dzięki czemu nie wiąże się z naruszaniem powłok skórnych. Po zakończonym leczeniu operacyjnym rozpoczyna się okres rekonwalescencji. Do sześciu tygodni po zabiegu pacjentom zakładany jest wyciąg międzyszczękowy. Z tego powodu możliwe jest przyjmowanie jedynie miksowanych pokarmów. Należy prowadzić oszczędzający tryb życia i zrezygnować ze zwiększonego wysiłku fizycznego. Po zabiegu wskazana jest interwencja fizjoteraupety oraz logopedy. Często w okresie okołozabiegowym niezbędne jest wsparcie psychologa z uwagi na trudności w okresie rekonwalescencji jak i zmiany w wyglądzie twarzy.

Przygotowanie do zabiegu ortognatycznego

Przygotowanie do zabiegu ortognatycznego trwa około dwóch lat. W przeciągu tego czasu lekarzem prowadzącym jest specjalista ortodoncji. W chirurgii ortognatycznej na szczególną uwagę zasługuje etap planowania, dzięki któremu ostateczny efekt zabiegu staje się w dużym stopniu przewidywalny dla ortodonty oraz chirurga. Na tym etapie wykonywana jest pełna diagnostyka, dokumentacja fotograficzna, wykonywane są konsultacje specjalistyczne oraz niezbędne badania. Warto żeby w okresie przygotowawczym do zabiegu zwrócić uwagę na współpracę z fizjoterapeutą, logopedą oraz psychologiem.

Ortognatyka – podsumowanie

Ortognatyka to dziedzina chirurgii twarzowo-szczękowej. Jej celem leczenie szkieletowych wad zgryzu (wynikających z budowy kości twarzoczaszki). Dzięki operacji ortognatycznej możliwa jest zmiana położenia struktur kostnych szczęki i żuchwy co umożliwia optymalizację warunków zgryzowych oraz poprawę rysów twarzy. W skuteczności terapii ważne jest kompleksowe podejście do leczenia schorzeń twarzoczaszki, dlatego ortognatyka zawsze łączy się z leczeniem ortodontycznym oraz ogólnostomatologicznym. Często niezbędne jest również przeprowadzenie leczenia periodontologicznego i protetycznego przed i/lub po zabiegu. Z uwagi na zakres zmian które chirurgia ortognatyczna wprowadza w życie pacjenta niezbędna jest także współpraca z psychologiem, logopedą oraz fizjoterapeutą.

W sytuacji wady zgryzu warto skonsultować się ze specjalistą. Jeśli w trakcie diagnostyki okaże się że mamy do czynienia z wadą szkieletową niezbędne może się okazać wykonanie zabiegu ortognatycznego który zoptymalizuje warunki zgryzowe jednocześnie poprawiając rysy twarzy.

Platinum

Poznaj opinie naszych pacjentów

Platinum

Umów się na wizytę

Zależy Ci na zdrowym i pięknym uśmiechu? Wystarczy, że wypełnisz i wyślesz poniższy formularz, a my zajmiemy się resztą!