Czy wybielanie martwego zęba jest trwałe? Jak długo utrzymuje się efekt?
Martwymi zębami nazywa się takie, które są pozbawione miazgi zębowej, co prowadzi do ich częstego ciemnienia. Często takie zjawisko widoczne jest po przeprowadzonym wcześniej leczeniu kanałowym. Pojawienie się nieestetycznych ciemnych plam może jednak nastąpić po dłuższym czasie. Jedynym skutecznym sposobem na to, aby wyeliminować taki efekt, jest wybielanie zęba martwego, które przeprowadza się w gabinecie dentystycznym. Czym jest wybielanie martwych zębów? Jakie efekty daje taki zabieg i czy w ogóle jest on trwały?
Co to znaczy, że ząb jest martwy?
Najprościej mówiąc, martwy ząb to taki, który nie żyje. Jednak dokładniej opisując jego stan, można powiedzieć, że wewnątrz komory zęba martwego znajduje się obumarła tkanka miazgi lub specjalny preparat, który został zaaplikowany podczas leczenia kanałowego. W tym drugim przypadku stomatolog usuwa martwą miazgę z kanałów i wnętrza komory zęba.
Co jednak istotne, możliwe jest wybielanie zębów martwych. Nie da się zrobić tego w domowych warunkach, pastami do zębów, czy też reklamowanymi preparatami wybielającymi. Do wybielania martwych zębów stosowane są produkty specjalistyczne, cechujące się najwyższą skutecznością. Wyróżnić można dwie metody wybielania zębów martwych – wewnątrz kanałowe oraz zewnętrzne.
Metody wybielanie martwego zęba
Wybielanie wewnątrzkanałowe polega na tym, że otwiera się komorę zęba martwego i szczelnie zamyka kanały korzeniowe, aby nie przedostał się do nich produkt mający za zadanie go wybielić. Jako zabezpieczenie wykorzystywane jest z reguły wypełnienie cementowe albo kompozytowe. Następnie do środka komory aplikuje się środek wybielający, a otwór w zębie zamyka opatrunkiem. Środek wybielający należy kilkakrotnie wymienić. Gdy oczekiwany efekt zostanie osiągnięty, ząb zamyka się odpowiednim wypełnieniem.
Innym sposobem na wybielanie martwego zęba jest leczenie protetyczne. Jest to alternatywa dla wybielania martwych zębów od wewnątrz i gwarantuje ono komfort oraz wygodę stosowania, a także zachowanie wszystkich funkcji jamy ustnej. W przypadku tego typu zabiegu stosuje się licówki kompozytowe, licówki ceramiczne albo korony zębowe.
Wybielanie martwego zęba — trwałość i efekty
Jak już wiadomo, martwe zęby można wybielać na dwa sposoby. Co istotne, efekty wybielania martwych zębów uzależnione są od wybranej metody. Trwalszym wyborem będą licówki, które mogą zachować swój estetyczny wygląd przez długi czas, ale pod warunkiem, że będzie się o nie odpowiednio dbać. Podobnie, jak w przypadku licówek, korony zęba również mogą prezentować się estetycznie przez wiele lat, ale brak odpowiedniej higieny sprawi, że szybciej stracą one swój kolor.