Aktualności

Kiretaż zamknięty — zalecenia po zabiegu

Kiretaż to zabieg polegający na oczyszczeniu głębokich kieszeni patologicznych z kamienia nazębnego i zmienionych chorobowo tkanek przy pomocy specjalistycznych narzędzi zwanych kiretami. Zaawansowane zapalenia dziąseł oraz nieleczone choroby przyzębia mogą przyczyniać się do zniszczenia kości podtrzymującej zęby. Dlatego też niezwykle istotne jest to, aby jak najszybciej pozbyć się stanu zapalnego. Kiretaż zamknięty przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, więc sam zabieg nie jest dla pacjentów uciążliwy. Kiedy wykonuje się kiretaż zamknięty? Jakie są możliwe objawy po zabiegach chirurgicznych usuwania kamienia nazębnego i obumarłych tkanek? Co przyspiesza proces gojenia i jak szybko dojść do pełni formy?

Kiedy wykonuje się zabieg kiretażu zamkniętego?

Kiretaż to zabieg stomatologiczny, którego celem jest spłycenie kieszonki zębowej, dzięki czemu można skutecznie zapobiegać odkładaniu się niebezpiecznego dla zębów kamienia nazębnego. Do kiretażu zamkniętego stomatolog wykorzystuje kiretę. Za jej pomocą usuwa skupiska bakterii, a także oczyszcza korzeń zęba z kamienia nazębnego i płytki nazębnej. Kiretaż przeprowadza się w przypadku paradontozy albo poważnego zapalenia dziąseł oraz choroby przyzębia. W zależności od rozległości stanu zapalnego przyzębia można wykonać kiretaż otwarty albo zamknięty.

Kiretaż zamknięty wykonuje się wtedy, gdy wielkość kieszonek dziąsłowych nie przekracza 5 mm. Dzięki temu nie trzeba wykonywać przecięcia dziąsła, aby dostać się do korzenia zęba oraz dokładnie oczyścić to miejsce. Usuwanie kamienia nazębnego oraz skupisk bakterii w tym przypadku nie jest tak inwazyjne, jak kiretaż otwarty. Po przeprowadzeniu zabiegu należy po tygodniu odbyć wizytę kontrolną.

Możliwe objawy po zabiegu

Bez względu na to, czy stomatolog wykonał kiretaż otwarty, czy zamknięty, zabieg zawsze przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Po ustąpieniu jego działania pacjent może jednak odczuwać pewne dolegliwości. Pierwszym objawem może być pojawiający się ból i obrzęk. W tym czasie można stosować leki przeciwbólowe, ale jeśli mimo to ból nadal będzie się nasilać, to niezbędna będzie konsultacja z dentystą.

Zdarza się także tak, iż zęby przez kilka dni wykazują się nadwrażliwością i silnie reagują na ciepłe oraz zimne napoje. W niektórych przypadkach może pojawić się wrażenie ruchomości zębów. Bardzo istotne jest również przestrzeganie zaleceń i zadbanie o higienę jamy ustnej. Jeśli pojawi się infekcja rany pozabiegowej albo stan zapalny dziąseł to należy bezzwłocznie udać się na konsultację do specjalisty.

Jak szybko dojść do formy po zabiegu?

Aby zminimalizować wszelkie dolegliwości, a także przyspieszyć proces gojenia w jamie ustnej, pacjent powinien unikać wszelkiej aktywności fizycznej i zadbać o regenerację oraz odpoczynek. Utrzymanie niższego ciśnienia krwi sprawi, że proces gojenia będzie szybszy. Ważne jest przyjmowanie leków przepisanych przez stomatologa, ale do uśmierzania bólu nie wolno zażywać aspiryny.

Pomocne w szybszym dojściu do formy będą wszelkiego rodzaju zimne okłady, które zminimalizują obrzęk. Ponadto przez minimum 48 godzin nie można spożywać alkoholu ani palić papierosów, a przez pierwsze 7 dni po zabiegu powinno się stosować miękką, płynną dietę, do czasu zagojenia się rany pozabiegowej.

Kiretaż zamknięty jest zabiegiem skutecznym, który między innymi poprawia stabilność zębów i pomaga uniknąć leczenia chorób przyzębia, które występują w związku z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Po jego przeprowadzeniu istotna jest technika szczotkowania zębów, ponieważ powinna ona dotyczyć tylko i wyłącznie koron zębów.

Platinum

Poznaj opinie naszych pacjentów

Platinum

Umów się na wizytę

Zależy Ci na zdrowym i pięknym uśmiechu? Wystarczy, że wypełnisz i wyślesz poniższy formularz, a my zajmiemy się resztą!