Aktualności

Czy zęby mądrości zawsze wymagają usunięcia?

W wyniku ewolucji, ósemki, znane również jako zęby mądrości, stały się zębami niefunkcjonalnymi. Ludzkie uzębienie przystosowało się do żucia innej kategorii pokarmów, co spowodowało zmniejszenie rozmiarów szczęk. Niestety, ten proces zachodzi szybciej niż zanikanie poszczególnych zębów. W rezultacie, ząb mądrości w jamie ustnej dorosłej osoby ma coraz mniej miejsca i zaczyna wyrastać w nieprawidłowym ustawieniu. Może to prowadzić do deformacji innych zębów, wywoływać stany zapalne oraz powodować ból. Z tego powodu usuwanie ósemek staje się coraz bardziej powszechnym zabiegiem, przeprowadzanym w gabinetach stomatologicznych.

Czym są zęby mądrości?

Zęby mądrości, nazywane także trzecimi zębami trzonowymi, są ostatnimi zębami trzonowymi w jamie ustnej, występującymi po każdej stronie szczęki i żuchwy. U człowieka występują zazwyczaj cztery zęby mądrości, które wyrastają zwykle między 17. a 25. rokiem życia. Jednak zdarza się, że nie wszystkie ósemki wyrastają lub w ogóle się nie pojawiają.Z powodu ograniczonego miejsca w łuku zębowym, ósemki często wyrastają pod kątem i proces ich wyrzynania bywa bardzo bolesny. Może to prowadzić do przemieszczania się pozostałych zębów i powstawania wad zgryzu. Należy również pamiętać, że ząb mądrości jest bardziej podatny na próchnicę, ponieważ trudno utrzymać jego higienę jamy ustnej, a na jego powierzchni gromadzą się resztki pokarmowe. Ponadto, ząb mądrości może prowadzić do stanów zapalnych w okolicznych tkankach oraz powstawania torbieli.

Kiedy usuwanie zębów mądrości jest konieczne?

Decyzja o usunięciu zęba mądrości jest podejmowana w przypadku, gdy ząb zaczyna sprawiać problemy, takie jak ból, stany zapalne, szczękościsk, obrzęk, trudności z jedzeniem lub utrzymaniem właściwej higieny jamy ustnej. Warto również zrozumieć, że jeśli ósemka jest dotknięta próchnicą, zazwyczaj jedynym rozwiązaniem jest jej usunięcie.

Kiedy można zachować zęby mądrości?

Nie zawsze konieczne jest usuwanie zębów mądrości. Jeśli są one zdrowe, prawidłowo się wyrzynają i nie powodują żadnych dolegliwości pacjentowi, nie ma potrzeby ich ekstrakcji. Niemniej jednak, ważne jest regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego ze względu na ich skłonność do szybkiego rozwoju próchnicy.

Procedura usuwania zębów mądrości

Aby usunąć zęby mądrości, konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Pozwala ono lekarzowi określić położenia zęba i jego korzeni. Dzięki temu będzie miał on możliwość zaplanować zabieg. Należy pamiętać, że zabieg jest niebolesny, ponieważ wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Należy jednak przygotować się na utrudnienia w spożywaniu posiłków przez kilkanaście godzin po ekstrakcji. Po zabiegu należy przyjmować antybiotyk oraz leki przeciwbólowe zalecone przez stomatologa. Do 14 dni po zabiegu może utrzymywać się obrzęk, szczękościsk oraz dyskomfort w okolicy operowanej.

Platinum

Poznaj opinie naszych pacjentów

Platinum

Umów się na wizytę

Zależy Ci na zdrowym i pięknym uśmiechu? Wystarczy, że wypełnisz i wyślesz poniższy formularz, a my zajmiemy się resztą!