Najczęściej zadawane pytania na temat licówek – dowiedz się więcej!
Licówki to cienkie nakładki, które przykleja się na przednią stronę zębów za pomocą specjalnego kleju. Są one skutecznym i bezbolesnym sposobem poprawy kształtu i koloru zębów. Dodatkowo pacjentom z niewielkimi wadami zgryzu mogą umożliwić uniknięcie leczenia ortodontycznego. Jakie jest procedura zakładania licówek? Czy wymagają one szlifowania zębów? Jakie są dostępne rodzaje licówek?
Jak zakłada się licówki?
Licówki są stosowane, gdy pacjent ma zdrowe zęby, dlatego przed samą procedurą, w trakcie jednej wizyty, dentysta, przeprowadza dokładny wywiad i wykonuje niezbędne badania zębów, w tym panoramiczne zdjęcie jamy ustnej. Celem tych badań jest wyeliminowanie wszelkich przeciwwskazań do zastosowania licówek. Przed ich założeniem pobiera się wycisk, który służy do dopasowania odpowiednich modeli.
W kolejnych etapach konieczne jest przygotowanie zębów do mocowania licówek poprzez piaskowanie i cementowanie. Szlifowanie zębów jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że cały proces jest całkowicie bezbolesny. W niektórych przypadkach nie ma konieczności przeprowadzania tego zabiegu, zwłaszcza jeśli przebarwienia są niewielkie.
Jakie są rodzaje licówek?
Obecnie dostępnych jest kilka rodzajów licówek, które mogą zostać założone w gabinecie stomatologicznym. Obecnie rzadko stosowane jako uzupełnienie ostateczne, są wykorzystywane jako uzupełnienie tymczasowe, gdy pacjent czeka na zrobienie przez protetyka dopasowanych licówek porcelanowych lub ceramicznych.
Kolejnym rodzajem są wspomniane licówki porcelanowe, wykonane z masy porcelanowej. Wyróżniają się trwałością, elastycznością, twardością i przede wszystkim odpornością na przebarwienia oraz osadzanie się kamienia nazębnego. Licówki porcelanowe są najcieńsze spośród wszystkich modeli.
Licówki kompozytowe składają się z różnych materiałów, które spełniają kilka funkcji. Jeden z nich odpowiedzialny jest za spójność, elastyczność i twardość, drugi za mechaniczną wytrzymałość. Zaletą licówek kompozytowych jest cena, ponieważ są one tańsze niż licówki ceramiczne czy porcelanowe.
Licówki ceramiczne wykonywane są z ceramik skaleniowych oraz barwników. Charakteryzują się wysoką trwałością i twardością. Nakładki ceramiczne mają dobrze odwzorowany wygląd zębów i są odporne na osadzanie się kamienia nazębnego, co korzystnie wpływa na kondycję dziąseł.
Licówki kompozytowe vs licówki porcelanowe – co wybrać?
Licówki porcelanowe wyróżniają się lepszą estetyką w porównaniu do licówek kompozytowych. Doskonale imitują naturalne szkliwo i są w stanie odzwierciedlić sposób, w jaki odbija się na nich światło. Ponadto są one trwalsze i mają znacznie dłuższą żywotność. Należy jednak pamiętać, że są to rozwiązania bardziej kosztowne. Przy wyborze między licówkami kompozytowymi a porcelanowymi, należy uwzględnić aspekty takie jak trwałość, żywotność, stan pozostałych zębów, osobiste oczekiwania oraz cenę. Ważne jest również skorzystanie z doświadczenia stomatologa i jego porad.
W jakich przypadkach licówki nie są wskazane?
Nie w każdym przypadku możliwe będzie zastosowanie licówek. Wśród przeciwwskazań wymienia się:
- nawykowe obgryzanie paznokci,
- próchnica,
- stany zapalne,
- bruksizm,
- niewłaściwą higienę jamy ustnej,
- niektóre zaburzenia okluzyjne.
W przypadku wystąpienia którychkolwiek z tych przeciwwskazań konieczne może być rozważenie innych opcji leczenia lub przygotowanie zębów do założenia licówek może nie być zalecane. Ważne jest skonsultowanie się ze stomatologiem, który dokładnie oceni indywidualną sytuację i zaleci odpowiednią procedurę.
Jak przygotować się przed założeniem licówek?
Najważniejszym zadaniem jest wyleczenie wszystkich zębów. Z ich powierzchni musi zostać usunięty osad i kamień nazębny. Warto także wybielić zęby, aby móc dobrać jak najjaśniejszy kolor licówek. Następnie należy określić kształt zębów, który pomoże w osiągnięciu efektu w postaci pięknego uśmiechu.