Czym jest torbiel zębopochodna i jakie niesie zagrożenia dla zdrowia?
Torbiele zębów rozwijają się w wolnym tempie, bezobjawowo i osiągają znaczne rozmiary, niszcząc przy tym pobliskie tkanki. Wykrywa się je z reguły przypadkowo na zdjęciach radiologicznych. Do postawienia prawidłowego rozpoznania niezwykle istotne jest wykonanie badania histopatologicznego. To od jego wyniku, lokalizacji oraz rozmiaru torbieli zębopochodnych zależy dalsze leczenie.
Czym jest torbiel zębopochodna?
Torbiel zęba jest jedną z najczęstszych zmian patologicznych w obrębie jamy ustnej. Z reguły występuje w kościach szczęki i żuchwy. Charakteryzuje się ona bezobjawowym i powolnym tempem wzrostu, przez co najczęściej wykrywa się ją przypadkowo w trakcie diagnostyki radiologicznej. Dopiero w późniejszym stadium rozwoju torbiele mogą powodować silne dolegliwości bólowe i objawiać się w postaci uwypuklenia kości lub dziąsła w okolicy zmian patologicznych.
Podział torbieli zębopochodnych opiera się przede wszystkim na pochodzeniu nabłonka, który wyściela ich wnętrze. Jeśli nie ma stwierdzonego bezpośredniego powiązania z tkankami zęba to występuje torbiel niezębopochodna. W przypadku opisywanej zębopochodnej torbieli, która występuje w tkance kostnej szczęki lub tkankach miękkich jamy ustnej wyróżnić można:
- torbiel korzeniową,
- torbiel zawiązkową,
- torbiel dziąsłową.
Torbiel korzeniowa, torbiel zawiązkowa i torbiel dziąsłowa
Torbiel korzeniowa zęba jest rodzajem najpowszechniej występującego schorzenia, które zlokalizowane jest w twarzoczaszce. Jest to wytwór patologiczny, który rozwija się, w wyniku toczącego się przewlekłego procesu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych zęba. Najczęściej torbiel korzeniowa zlokalizowana jest w obszarze kości szczęki i dotyczy zębów przednich. Powstaje ona w okolicy wierzchołka korzenia zęba, który jest martwy.Objawem torbieli korzeniowej, podobnie, jak w innych przypadkach, jest ból zęba i uwypuklenie kości.
Torbiel zawiązkowa powstaje w wyniku zaburzenia procesu wzrostu zęba w kości. Zwykle towarzyszy ona zębom zatrzymanym i dotyczy uzębienia żuchwy. Jeśli zostanie zdiagnozowana w obrębie górnej szczęki, to zlokalizowana będzie w okolicy kłów i trzecich trzonowców.
Torbiel zapalna na dziąśle najczęściej występuje w jamie ustnej dzieci, ale może pojawić się w każdym wieku. Zwykle przyjmuje ona postać białego guzka na bezzębnych wałach dziąsłowych.
Torbiel zęba — przyczyny i objawy
Za powszechne przyczyny powstawania torbieli zębopochodnych uznaje się długotrwałe stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych zębów. Taki stan może pojawiać się na przykład w wyniku nieleczonej próchnicy zębów. Ryzyko powstania tych zmian patologicznych zwiększa się w przypadku zaniedbań w zakresie higieny jamy ustnej i braku systematycznych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Przyczyny powstawania takiej zmiany patologicznej to także choroba nosa lub gardła.
Mimo że torbiele zębopochodne zalicza się do zmian łagodnych, to nie można w żadnych wypadku ich lekceważyć. Ujawniają się one dopiero po osiągnięciu znacznych rozmiarów. Objawy torbieli zęba to między innymi:
- bóle zębów o różnym nasileniu,
- opuchlizna wokół zmiany,
- zaburzenia symetrii twarzy,
- uwypuklenie kości zęba,
- rozchwianie zębów,
- przemieszczenie zębów,
- złamania patologiczne,
- pojawienie się i wypływanie treści ropnej.
Zagrożenia dla zdrowia — czym grozi torbiel zębopochodna?
Po wykryciu zmiany powinno być jak najszybciej wdrożone leczenie torbieli zębopochodnych, ponieważ taka zmiana chorobowa może wypełniać znaczne fragmenty kości. W związku z tym będą one bardziej podatne na różnego rodzaju urazy. Zęby mogą ulegać rozchwianiu a w konsekwencji utracie. Poza bezpośrednimi skutkami ciężkie przypadki stanów zapalnych mogą być przyczyną powstawania poważniejszych powikłań. Poza zakażeniem może dojść do rozwoju zmian nowotworowych.