Profilaktyka

Dlaczego jest tak ważna?

Jako lekarze stomatolodzy stawiamy wielki nacisk na profilaktykę próchnicy, gdyż to właśnie ona ciągle pozostaje główną przyczyną utraty zębów. Prowadząc leczenie przekazujemy naszym pacjentom wiedzę, która pozwoli na zwiększenie świadomości odnośnie wpływu profilaktyki na długofalowe utrzymywanie się uzyskanych efektów leczenia. Próchnica zębów jest chorobą bakteryjną związaną z odkładaniem się na powierzchni zębów i dziąseł płytki nazębnej. To właśnie w tym mikroskopijnym biofilmie bytują bakterie, które celem zaspokojenia swoich życiowych potrzeb, zamieniają zawarte w spożywanym przez pacjenta pokarmie cukry w kwasy. Właśnie te kwasy powodują powolne rozpuszczanie szkliwa. Na tym etapie próchnica jest odwracalna- po przeprowadzeniu wnikliwego badania diagnozujemy takie zmiany i stosujemy nieinwazyjne metody leczenia. Jeśli bakterie nie zostaną usunięte z powierzchni zęba, doprowadzają do powstania ubytku. Na tym etapie koniecznie jest zastosowanie metody inwazyjnej. Kiedy bakterie zainfekują kolejne – żywe warstwy progresja próchnicy nabiera tempa szybko doprowadzając do destrukcji zęba . Profilaktyka jest podstawą prowadzenia nawet najbardziej skomplikowanych przypadków stomatologicznych. Bez niej nawet doskonałe prace stracą swoją żywotność zwiększając poziomu frustracji pacjentów i lekarzy. Właśnie z tego powodu w Klinice Platinum oferujemy wizyty higienizacyjne prowadzone przez wykwalifikowany personel będące swego rodzaju clou ostatecznego sukcesu terapeutycznego. 

Profilaktyka stomatologiczna

Poza podstawą, czyli instruktażem oferujemy cały wachlarz zabiegów profilaktycznych.

  • Profesjonalne usunięcie płytki bakteryjnej: zabieg wykonywany przez wykwalifikowany personel polegający na mechanicznym usunięciu płytki nazębnej, która jest główną przyczyną próchnicy i parodontozy. Zabieg wykonujemy instrumentami rotacyjnymi co pozwala usunąć biofilm nawet z tych najtrudniej dostępnych miejsc.
  • Scaling: usunięcie kamienia nazębnego jest kluczowym zabiegiem profilaktycznym. Powstanie kamienia nazębnego nie jest związane ze składem wody pitnej czy częstotliwością picia kawy i herbaty. Kamień jest zmineralizowaną, zalegającą płytką nazębną. Pod wpływem dalszej akumulacji płytki dochodzi do zaczerwieniania i krwawienia dziąseł, a następnie do niszczenia włókien ozębnej oraz kości stabilizującej ząb w zębodole. Doprowadza to do powstania głębokich kieszeni przyzębnych, a w konsekwencji rozchwiania zębów. Zalegający kamień nazębny pozostaje główną przyczyną paradontozy, która jest drugą po próchnicy przyczyną utraty zębów. W Klinice Platinum kamień nazębny usuwamy przy pomocy urządzeń ultradźwiękowych, które generują drgania o wysokiej częstotliwości. Stomatolog przykłada końcówkę narzędzia do powierzchni zęba i w precyzyjny sposób usuwając złogi. Skaling wykonuje się 1 do 2 razy w roku. U pacjentów ze skłonnością do parodontozy powinien być powtarzany co 3 miesiące.
  • Piaskowanie i polerowanie zębów: picie herbaty, kawy oraz palenie tytoniu powoduje akumulację osadów nazębnych. Powodują one zmianę barwy i faktury zębów. Przy pomocy mieszaniny wody i tlenku glinu, pod dużym ciśnieniem, stomatolog usuwa drobiny osadów jednocześnie nadając zębom gładkość. Piasek stomatologiczny dociera do najtrudniej dostępnych miejsc, dzięki czemu uzyskujemy doskonały efekt estetyczny.
  • Fluoryzacja: aplikacja na powierzchnię zębów preparatów fluoru wpływa na remineralizację powierzchni zębów oraz zmienia metabolizm bakterii w płytce nazębnej znacząco zmniejszając aktywność próchnicy.
  • Lakowanie: anatomia powierzchni zgryzowych przedtrzonowców i trzonowców, która charakteryzuje się występowaniem bruzd i guzków, predysponuje te właśnie zęby do zalegania płytki bakteryjnej, a co za tym idzie sprzyja wczesnemu pojawieniu się próchnicy. Po dokładnym oczyszczeniu biofilmu, stomatolog aplikuje płynny kompozyt zabezpieczający zęby przed próchnicą. Jest to sprawdzona i pewna metoda profilaktyki próchnicy.
  • Pakiet higienizacyjny: zawiera w sobie wszystko co niezbędne dla doskonałego oczyszczenia zębów. W pierwszym etapie usuwamy płytkę oraz kamień nazębny. W drugim etapie wykonujemy piaskowanie powierzchni zębów, polerowanie oraz fluoryzację. Wszystko odbywa się podczas jednej wizyty.

Cennik zabiegów

Pakiet higienizacyjny

300 zł

Piaskowanie

200 zł

Usunięcia kamienia nazębnego

150 zł

Lakowanie jednego zęba

60 zł

Lakierowanie wszystkich zębów

150 zł

ul.Teofila Gackowskiego 1C

85-137 Bydgoszcz

882464530

Zadzwoń i umów się!

Zapraszamy:

Pn: - Pt: 9:00 - 19:00