Rodzaje protez zębowych
Pełny, harmonijny uśmiech jest w obecnych czasach niezwykle ważny, stając się niejako naszą wizytówką. Stanowi on jednak nie tylko walor estetyczny, lecz przede wszystkim funkcjonalny – poprawne funkcjonowanie narządu żucia wpływa na proces trawienia oraz cały układ ruchu.
Protezy zębowe umożliwiają odzyskanie sprawności narządu żucia oraz znaczną poprawę samopoczucia po częściowej lub całkowitej utracie uzębienia. Jak są zbudowane i jakie wyróżniamy ich rodzaje? O czym należy pamiętać przed założeniem protezy zębowej?
O tym wszystkim w dzisiejszym artykule.
Czym są protezy?
Utrata zębów może zdarzyć się w każdym wieku. Przyczyną jest najczęściej niedostateczna lub nieprawidłowa higiena jamy ustnej, która doprowadza do schorzeń zębów, dziąseł oraz przyzębia.
Naprzeciw temu problemowi wychodzi protetyka stomatologiczna, oferując protezy zębowe, które są aparatami leczniczo-rehabilitacyjnymi zastępującymi utracone uzębienie.
Warto tu zaznaczyć, że współczesne protezy różnią się od tych, jakie stosowane były kilkanaście lat temu. Obecna zaawansowana technologia i materiały pozwalają na stworzenie sztucznych zębów idealnie imitujących naturalne uzębienie – zarówno w zakresie estetyki, jak i funkcjonalności, dzięki czemu noszenie protezy jest dla Pacjenta wysoce komfortowe.
Poza tym współczesna protetyka zapewnia całą gamę uzupełnień, które można wybrać wspólnie z lekarzem. Najpopularniejsza niegdyś proteza akrylowa powoli ustępuje miejsca innym rozwiązaniom.
Jakie są rodzaje protez zębowych?
Protezy dzielą się na protezy całkowite oraz protezy częściowe, dzięki czemu możliwe jest dobranie rozwiązania indywidualnie do potrzeb Pacjenta oraz warunków w jamie ustnej. Częściowa ruchoma proteza zębowa pozwala na zastąpienie częściowego bezzębia.
Protezy różnią się również ze względu na materiał, z jakiego są stworzone. Wyróżniamy protezy akrylowe, akronowe i protezy nylonowe. Należy tu wspomnieć, że protezy akrylowe częściowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań w przypadku utraty kilku zębów.
Przede wszystkim jednak rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje protez: protezy stałe i protezy ruchome.
Protezy zębowe stałe
Protezy zębowe stałe są na stałe zamocowanymi w jamie ustnej uzupełnieniami protetycznymi. To znaczy, że Pacjent nie musi ich wyjmować, nie ma również ryzyka ich wypadnięcia.
Do protez stałych zalicza się m.in. mosty, korony i licówki. Te trwałe uzupełnienia protetyczne wykonane są z wysokich jakościowo materiałów, dzięki czemu Pacjent może cieszyć się pięknym i sprawnym zgryzem przez wiele lat.
Protezy zębowe ruchome
Drugim rodzajem protez zębowych są protezy ruchome. Podobnie jak w przypadku innych protez, te również można stosować zarówno u Pacjentów z bezzębiem, jak i częściowymi brakami zębowymi.
W przypadku protez ruchomych Pacjent ma swobodę w decydowaniu o czasie noszenia – ruchomą protezę zębową w każdej chwili można ściągnąć.
Protezy na implantach – locatory, belka, most
Całkowita proteza zębowa mocowana na implantach to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań współczesnej implantoprotetyki. Zapewnia Pacjentowi niesamowity komfort noszenia oraz najwyższą estetykę.
Protezy na implantach współpracują z takimi elementami, jak locatory (zatrzaski pomiędzy implantami a protezą) i belki. Dzięki takiej budowie protezy są stabilnie osadzone w jamie ustnej.
Protezy na teleskopach
Protezy zębowe teleskopowe to system podwójnych koron, które zapewniają niezwykle wygodne i funkcjonalne zastąpienie naturalnego uzębienia.
Protezy na teleskopach są szczególnie zalecane Pacjentom, u których została stwierdzona paradontoza, ponieważ podtrzymują rozchwiane zęby.