Przyczyny paradontozy
Paradontoza jest infekcją, która atakuje tkanki przyzębia, czego efektem jest powstawanie stanu zapalnego. Chorobę wywołują bakterie namnażające się w jamie ustnej na skutek niewłaściwej higieny. Paradontoza najczęściej dotyka osoby po 40. roku życia i w głównej mierze mężczyzn. Czym jest dokładnie paradontoza? Jak ją leczyć??
Kilka słów o paradontozie
Paradontoza jest zapaleniem przyzębia, które dotyka jamę ustną i jest uznawana za drugie najczęściej występujące schorzenie jamy ustnej zaraz po próchnicy. Jej powszechność i skutki, które wywołuje można zaliczyć do grupy chorób społecznych. Paradontoza dotyczy przyzębia oraz struktur utrzymujących i otaczających zęby jak np. dziąsła, cement korzeniowy, ozębna czy kość wyrostka zębodołowego.
Można więc powiedzieć, że jest to choroba zębowo-zębodołowa, która dotyka najczęściej osoby po 40. roku życia, ale nie oznacza to, że nie może ona dotknąć również młodszych osób. Infekcja tkanek przyzębia wywołuje stan zapalny, którego efektem jest rozchwianie zębów. Na początku objawy paradontozy są niezauważalne, ale wraz z rozwojem choroby stają się one coraz bardziej dotkliwe. Ponadto może pojawić się krwawienie dziąseł, które powinno być jasnym sygnałem, że należy udać się do gabinetu stomatologicznego.
Dlatego też bardzo ważna jest profilaktyka polegająca na regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym, aby możliwe było jak najszybsze wykrycie niepokojących zmian. Nie należy lekceważyć objawów, ponieważ nieleczone zapalenie dziąseł może w skrajnych przypadkach doprowadzić do utraty zębów.
Skąd się bierze paradontoza?
U podstaw rozwoju paradontozy wskazuje się przede wszystkim zaburzenia równowagi w obrębie jamy ustnej, pomiędzy odpowiedzią immunologiczną, a rosnącą liczbą patogenów chorobotwórczych, które namnażają się na osadzie zalegającym na powierzchni zębów. Prowadzą do tego liczne czynniki zarówno wrodzone, jak i nabyte. Paradontoza może być więc wynikiem niedostatecznej higieny jamy ustnej lub być wynikiem skłonności na podłożu genetycznym lub obu jednocześnie.
Nieprawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej
Paradontoza najczęściej pojawia się w związku z niedostateczną higieną jamy ustnej. Nieprawidłowe szczotkowanie zębów, ma znaczny wpływ na rozwój tej choroby. Nie bez znaczenia jest technika szczotkowania zębów. Należy wykonywać ruchy wymiatające z góry na dół oraz z dołu ku górze szczoteczką, która jest przyłożona do zębów pod kątem 45 stopni. Najlepszy efekt czyszczenia zębów dają szczoteczki elektryczne.
Mycie zębów powinno obejmować wszystkie powierzchnie zębów. a kończyć usunięciem osadów również z języka. Właściwą higienę jamy ustnej powinno uzupełniać wykorzystanie nici dentystycznych lub specjalnych szczoteczek, aby wyczyścić przestrzenie międzyzębowe, a także płynu do płukania jamy ustnej w celu zapobiegania rozwoju zapalenia dziąseł.
Nagromadzenie kamienia nazębnego
Profesjonalne czyszczenie zębów, w tym zabieg usuwania kamienia nazębnego, przyczynia się do znacznego zminimalizowania występowania paradontozy. Przyrost kamienia nazębnego powoduje zwiększoną aktywność bakterii, które przedostają się do kieszonek dziąsłowych, czyli obszaru pomiędzy dziąsłem a zębem.
Długotrwały stan zapalny kieszonek powoduje, że tworzą się kieszenie patologiczne. Wskutek tego procesu zanikają dziąsła i szyjki zębów zostają odkryte. Wiąże się to z dalszym zanikiem kości wyrostka zębodołowego, czyli kości dookoła zęba. Z powodu zapalenia przyzębia może dojść nie tylko do występowania dolegliwości bólowych, ale także do utraty zębów.
Leczenie paradontozy – jak cofnąć zapalenie przyzębia?
Paradontoza, która jest w łagodnym stadium, nie jest trudna do wyleczenia. Jeśli linia dziąseł nie jest zbyt oddalona od zębów i nie odsłania korzeni, stomatolog usuwa tylko kamień z płytki nazębnej. Z kolei zaawansowana paradontoza, która objawia się bardzo obniżonymi dziąsłami albo przewlekłym stanem zapalnym w patologicznych kieszonkach zębowych, samo usunięcie kamienia nazębnego nie będzie wystarczające. W wielu przypadkach niezbędna jest interwencja chirurgiczna mająca na celu zregenerowanie tkanek.