Usuwanie ósemek czyli „zło konieczne” czy raczej „nie taki diabeł straszny”?
Usunięcie zatrzymanej ósemki jest zabiegiem obciążającym dla każdego pacjenta. Wiąże się on z wydłutowaniem zęba który jest wklinowany głęboko w kość. Dlatego takie zabiegi powinni wykonywać jedynie doświadczeni chirurdzy jamy ustnej. Największym błędem jest usunięcie takiego zęba w przypadkowym gabinecie. Może się to wiązać z groźnymi dla zdrowia powikłaniami. Tylko doświadczony chirurg w razie wystąpienia groźnych powikłań poradzi sobie z nimi, a jeśli będzie taka potrzeba zareaguje prawidłowo i wyśle pacjenta do jednostki specjalistycznej.
Przed zabiegiem usunięcia zęba zatrzymanego niezbędna jest konsultacja specjalistyczna z oceną zdjęcia pantomograficznego. Dzięki temu badaniu chirurg jest w stanie zaplanować zabieg oraz ocenić w jakie jest ryzyko wystąpienia powikłań. Podczas takiej wizyty przekazywane są również wskazania, do których pacjent musi się zastosować aby zmaksymalizować bezpieczeństwo zabiegu. Standardowo zalecamy przyjęcie godzinę przed zabiegiem tzw. uderzeniowej dawki antybiotyku, tak aby jego działanie było maksymalne już podczas ingerencji w tkankę jamy ustnej.
ZABIEG JEST NIEBOLESNY. Znieczulenia którymi dysponujemy całkowicie znoszą percepcję bólu. Pacjent może odczuwać jedynie dotyk oraz rozpieranie związane z ingerencją w tkankę kostną. Po usunięciu zęba zakładane są szwy na okres 7-1 dni. Konieczność kontynuacji antybiotykoterapii określa chirurg bezpośrednio po zabiegu. Zalecamy też zimne okłady, leczenie przeciwbólowe oraz płukanie jamy ustnej roztworami chlorheksydyny, oraz w razie konieczności leków przeciwobrzękowych.