Przebieg leczenia implantologicznego
Braki w uzębieniu stanowią dla wielu Pacjentów duży dyskomfort. Wpływają one na estetykę twarzy oraz bardzo często odbierają Pacjentom pewność siebie. Z pomocą przychodzi im leczenie implantologiczne, które doskonale sprawdza się zarówno w przypadku pojedynczych braków zębowych, jak i całkowitego bezzębia.
Implanty pozwalają Pacjentom normalnie funkcjonować, gdyż implant czy też proteza mocowana na implantach z pewnością nie wypadną w najmniej oczekiwanym momencie, np. w czasie jedzenia. Można więc śmiało powiedzieć, że implanty zębów poprawiają komfort życia Pacjentów.
Na czym polega leczenie implantologiczne?
Leczenie implantologiczne w dużym skrócie polega na wszczepieniu implantu zębowego (lub implantów zębowych) do kości szczęk, a następnie nałożeniu na niego uzupełnienia protetycznego.
Niemożliwe jest jednak wykonanie pełnego leczenia na jednej wizycie, a co więcej, przed podejściem do zabiegu wszczepienia implantu lekarz musi upewnić się, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, np. zbyt nisko położonego dna zatoki szczękowej. W takim przypadku przed rozpoczęciem samego leczenia implantologicznego Pacjent powinien poddać się zabiegowi podniesienia dna zatoki szczękowej.
Proces leczenia implantologicznego – jak długo trwa?
Czas trwania całego leczenia implantologicznego może się różnić w zależności od indywidualnej sytuacji w jamie ustnej Pacjenta. Cały proces będzie też krótszy, gdy uzupełnienia wymagają pojedyncze braki w uzębieniu, niż wtedy gdy lekarz stomatolog ma do czynienia z brakiem wielu zębów lub też całkowitym bezzębiem.
W pierwszej kolejności przeprowadzane jest badanie kliniczne, a także sprawdzenie przez doświadczonego implantologa stanu zębów i kości Pacjenta. Pacjent otrzymuje plan leczenia oraz termin kolejnej wizyty. Jeśli sytuacja w jamie ustnej na to pozwala, na drugiej wizycie odbywa się już wszczepienie implantu do tkanki kostnej. W naszej klinice zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym jest on dla Pacjenta całkowicie bezbolesny.
Po około 7 dniach Pacjent zapraszany jest na wizytę kontrolną. Lekarz sprawdza wówczas miejsce, w którym znajduje się implant oraz usuwa założone po zabiegu szwy.
Kolejna wizyta ma miejsce po około 4-6 miesiącach od wszczepienia implantu, gdy implant przyjmie i zrośnie się w kości.
Implanty zębów – etapy leczenia implantologicznego
Leczenie implantologiczne składa się z dwóch głównych części: leczenia chirurgicznego i protetycznego.
Wszczepienie implantu podczas części chirurgicznej
Jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań i plan leczenia zostaje zaakceptowany, lekarz może przystąpić do części chirurgicznej. W czasie jednej wizyty, w znieczuleniu miejscowym, do kości wprowadza się śrubę, która jest substytutem korzenia zębowego. Zabieg ten w zależności od ilości wszczepianych implantów trwa od 60 do 120 minut.
Tkanki dziąsła goją się szybciej (10-14 dni), natomiast proces integracji implantu i kości jest procesem długotrwałym.
Ze wskazań estetycznych, a także praktycznych, na czas integracji implantu z kością, istnieje możliwość wykonania dla Pacjenta protezy tymczasowej.
Leczenie implantologiczne podczas części protetycznej
Po zagojeniu się implantu zębowego, na przymocowywany do niego łącznik nakładana jest pasująca do zdrowych zębów proteza. Zadaniem łącznika jest stabilne utrzymanie wybranego rozwiązania protetycznego np. protezy całkowitej (do innych możliwości należą także mosty protetyczne i korony). W celu przygotowania odpowiedniej protezy, lekarz pobiera wycisk uzębienia Pacjenta, tak aby wybrane rozwiązanie protetyczne idealnie komponowało się z jego zdrowymi zębami.
Rozwiązania protetyczne oparte na implantach sprawdzą się zarówno w przypadku osób, których problemem są pojedyncze braki zębowe, jak i dla tych, którzy borykają się z całkowitym bezzębiem. Są one nie tylko stabilne, ale też bezpieczne, a Pacjenci mogą dzięki nim odzyskać piękny uśmiech i pewność siebie.