Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Piękny, jasny uśmiech jest coraz bardziej pożądany, zarówno w sferze towarzyskiej, jak i zawodowej. Tymczasem nasze zęby nie tylko ciemnieją z wiekiem, ale też nieustannie narażone są na silnie barwiące substancje zawarte w pożywieniu. Nic dziwnego więc, że tak wiele osób korzysta z profesjonalnego zabiegu wybielania zębów. Na czym polega wybielanie zębów dostępnymi metodami i jakich efektów można się spodziewać? Czy nadwrażliwość zębów jest przeciwwskazaniem do ich wybielania?

Co warto wiedzieć przed zabiegiem wybielania zębów?

Przed zabiegiem wybielania zębów zalecane jest wykonanie profesjonalnej higienizacji – usunie ona ze szkliwa złogi kamienia nazębnego, który mógłby zahamować działanie środka wybielającego. Odstęp między zabiegiem higienizacji, a wybielaniem zębów powinien wynosić minimum kilka dni.

Pacjent musi również odbyć wizytę konsultacyjną u lekarza prowadzącego lub higienistki, którzy wykluczą ewentualne przeciwwskazania do zabiegu wybielania zębów.

Metody wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym

Pacjentom, którym zależy na uzyskaniu bielszego uśmiechu, współczesna stomatologia oferuje szereg różnych rozwiązań. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od wybranej przez nas metody, przy wybielaniu zębów oraz jakiś czas po zabiegu, będziemy musieli stosować się do tak zwanej białej diety. Ochroni ona nasze szkliwo od barwiących pokarmów, dzięki czemu uzyskamy możliwie najlepsze efekty wybielania.

Wybielanie zębów w gabinecie przy pomocy nakładek

Wybielanie nakładkowe polega na noszeniu przez Pacjenta specjalnych nakładek, które zostają zaprojektowane, na podstawie uprzednio pobranych od niego wycisków. Pacjent otrzymuje także strzykawki zawierające preparaty wybielające, które nakłada do wnętrza nakładek. Rozjaśnienie zębów widoczne jest po ok. 2 tygodniach.
Ta metoda zalecana jest głównie Pacjentom, którzy chcą odświeżyć efekt wybielenia lub nieznacznie zmienić kolor zębów.

Wybielanie gabinetowe za pomocą lampy Philips Zoom

Zabieg wybielania zębów lampą Philips Zoom polega na wykonaniu serii naświetlania zębów, na które nakłada się wcześniej specjalny żel wybielający. Efekty są widoczne niemalże natychmiast, a ostateczny kolor zębów stabilizuje się do ok. tygodnia po zabiegu. Wybielanie zębów lampą Philips Zoom pozwoli nam cieszyć się dużo jaśniejszym uśmiechem.

Metoda 2 w 1 czyli profesjonalne wybielanie zębów

Metoda 2w1 to połączenie wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym z wybielaniem nakładkowym w domu. Najpierw przeprowadzany jest zabieg z użyciem lampy Philips Zoom, po zakończeniu którego Pacjent otrzymuje spersonalizowane nakładki oraz strzykawki zawierające preparat wybielający. Połączenie tych dwóch metod daje najmocniejszy i najdłużej utrzymujący się efekt wybielenia – nawet do dwóch lat.

Nadwrażliwość zębów, a wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Pacjenci zmagający się z nadwrażliwością zębów nie muszą rezygnować z ich wybielania, jednak zanim poddadzą się temu zabiegowi, powinni wzmocnić szkliwo, by nie pogłębić dolegliwości. Ostatecznie jednak to lekarz ocenia bezpieczeństwo wykonania zabiegu i może zalecić wykorzystanie metody z mniejszym stężeniem substancji wybielającej.