Aktualności

Czy istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się nieświeżego oddechu?

Nieprzyjemny zapach z ust, który nazywany jest także halitozą, jest trzecim najczęściej zgłaszanym problemem w gabinecie stomatologicznym zaraz po próchnicy i chorobach przyzębia. Ta statystyka nie powinna jednak dziwić, ponieważ za prawie 90 procent przypadków odpowiada zła higiena jamy ustnej. Jest to powszechny problem, który dotyka osoby w każdym wieku i bez względu na płeć. Co może być przyczyną nieświeżego oddechu? Jak zniwelować brzydki zapach z ust?

Przyczyny nieświeżego oddechu

Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust są zaniedbania higieny jamy ustnej. W głównej mierze odpowiadają za to rozwijające się w jamie ustnej lotne związki siarki i bakterie, a jest ich ponad 500 gatunków. Te, które bytują w jamie ustnej to także bakterie beztlenowe. Ulokowane są one w szczelinach międzyzębowych, a konkretniej w kieszonkach dziąsłowych i na grzbiecie języka.

Świetną pożywką dla nich są resztki jedzenia, które są przez nie rozkładane, czego efektem jest powstawanie lotnych związków zapachowych. Często to właśnie one odbierane są jako przyczyna przykrego zapachu. Wiele badań mocno wskazuje na silne powiązanie halitozy z nalotem na języku. Na jego powierzchni zbierają się resztki pokarmowe, białka śliny, pozostałości po wypitej kawie, herbacie lub po nikotynie. Wszystkie te czynniki mogą wpływać na aktywację procesów gnilnych, co powoduje nieprzyjemny zapach z ust.

Nieświeży oddech – jak sobie z nim poradzić?

Świeży oddech można przywrócić na kilka różnych sposobów. Podstawą jest oczywiście dokładna higiena jamy ustnej. Zdecydowana większość przypadków halitozy jest efektem niedokładnego szczotkowania zębów. Wystarczy więc przynajmniej trzy razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, myć zęby. Dodatkowo, aby mieć pewność, że nie pojawi się przykry zapach z ust, można użyć nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej. Warto również ograniczyć spożywanie alkoholu i tytoniu, a także stosować gumy do żucia.

Leczenie chorób jamy ustnej

Niewłaściwa higiena jamy ustnej to tylko jedna z przyczyn nieświeżego oddechu. Bardzo ważną kwestią jest także zdrowie zębów. Zapalenie dziąseł, próchnica, czy nagromadzenie płytki nazębnej to istotne czynniki wpływające na zapach wydobywający się z ust. Wdrożenie skutecznego leczenia stomatologicznego pozwala w znacznym stopniu zadbać o dobre bakterie w jamie ustnej.

Nieprzyjemny zapach z ust – podsumowanie

Nieprzyjemny zapach z ust jest bardzo często problemem związanym z nieodpowiednią higieną jamy ustnej. Efekt potęgują jeszcze problemy ze zdrowiem zębów. Dlatego istotne jest to, aby nie tylko codziennie je szczotkować, ale także udawać się na regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, co pozwoli zachować ich zdrowy i piękny wygląd. Niekiedy wystarczy tylko usunąć kamień nazębny, aby pożegnać się z nieprzyjemnym zapachem.

Platinum

Poznaj opinie naszych pacjentów

Platinum

Umów się na wizytę

Zależy Ci na zdrowym i pięknym uśmiechu? Wystarczy, że wypełnisz i wyślesz poniższy formularz, a my zajmiemy się resztą!