Aktualności

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa? O czym warto pamiętać przed wizytą?

Wiele osób dorosłych pamięta ze swojego dzieciństwa nieprzyjemne wizyty u stomatologa, co do dziś skutkuje niechęcią do odwiedzania gabinetu. Bardzo ważne są regularne wizyty dzieci u dentysty, ponieważ zęby mleczne są zdecydowanie bardziej narażone na próchnicę. Co zrobić aby zaoszczędzić swoim dzieciom traumatycznych przeżyć i lęku przed stomatologiem do końca życia? Oto kilka porad sprawdzonych przez zespół PLATINUM:

 1. Wybierz lekarza dentystę z odpowiednim podejściem do dziecka. Musi być to osoba cierpliwa, która od samego początku wzbudzi zaufanie u dziecka. Warto osobiście sprawdzić podejście lekarza do pacjenta wybierając się na wizytę kontrolną. Sprawdź czy dany lekarz ma doświadczenie w pracy z dziećmi. W Klinice PLATINUM naszych najmniejszych pacjentów przyjmuje lek. dent. Joanna Bojkowska. Jej wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi oraz fakt, że sama jest mamą pozwala dziecku poczuć się bezpiecznie i komfortowo na fotelu dentystycznym.
 2. Każde dziecko jest inne i tak naprawdę ciężko przewidzieć jak zachowa się podczas pierwszej wizyty dlatego warto wybrać się na wizytę adaptacyjną. Wizyta adaptacyjna w Klinice PLATINUM prowadzona jest przez lekarza lub higienistkę. Jej głównym zadaniem jest oswojenie dziecka z gabinetem oraz zdobycie jego zaufania poprzez zabawę i rozmowę z maluchem. Podczas takiej wizyty lekarz może sprawdzić czy dziecko chętnie otwiera buzię, jak zachowuje się na fotelu oraz przeprowadzić wstępne badanie. W niektórych przypadkach jeśli dziecko dobrze współpracuje dr Bojkowska zaczyna leczenie malucha.
 3. Nie zwlekaj z wizytą! Bardzo ważne jest aby nie czekać z pierwszą wizytą dziecka u dentysty. Powinna się ona odbyć w wieku 2- 3 lat. Próchnica w zębach mlecznych rozwija się bardzo szybko i bardzo często jej objawy nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Próchnicę w początkowym stadium zdecydowanie łatwiej jest wyleczyć, a trzeba pamiętać, że nieleczona próchnica zębów mlecznych przechodzi na zęby stałe.
 4. Sprawdź czy w gabinecie dentystycznym jest przygotowany kącik dla dzieci. Oczekiwanie na wizytę powinno być przyjemne dlatego warto sprawdzić czy maluch będzie miał się czym zająć podczas oczekiwania na swoją kolej.
 5. Zabierz ulubionego pluszaka swojego dziecka, bo jak wiadomo mają one magiczną moc odstraszania wszystkich potworów .
 6. Przygotuj dziecko w domu do pierwszej wizyty. Bardzo ważne jest aby rodzice rozmawiali z dzieckiem o dentyście. Pamiętaj, aby unikać niektórych słów które mogą się negatywnie kojarzyć np. badanie, zastrzyk, igła, borowanie, wiercenie, plombowanie, ból. Warto powiedzieć dziecku, że pani doktor musi policzyć ząbki, albo sprawdzić czy nie ma robaczków.
 7. Pamiętaj!! Nie strasz dziecka opowiadając swoje negatywne przeżycia u dentysty. Pilnuj aby starsze rodzeństwo oraz inne dzieci nie opowiadały strasznych historii o stomatologu. Bardzo ważne jest tworzenie pozytywnych skojarzeń z dentystą.
 8. Nie oszukuj dziecka, że podczas wizyty nic nie będzie bolało, wszystko pójdzie łatwo i przyjemnie. Mimo wszelkich starań dr Bojkowskiej w trakcie wizyty może pojawić się niewielki ból np. podczas podania znieczulenia. Dziecko które nie jest na to przygotowane może bardzo szybko stracić zaufanie do lekarza. Staraj się wytłumaczyć dziecku, że pani doktor musi podać lekarstwo aby pozbyć się robaczków z zęba.
 9. Baw się z dzieckiem w dentystę. Liczenie i oglądanie zębów za pomocą lusterka, leczenie maskotek to bardzo dobry sposób aby dziecko przygotować do wizyty. Warto czytać dziecku książeczki i oglądać bajki zawierające element związane z dentystą.
 10. Zwróć uwagę na godzinę i dzień wizyty. Dziecko podczas każdej wizyty powinno być wypoczęte. Unikaj wczesnych i bardzo późnych godzin oraz pory drzemki dziecka. Warto również pamiętać, że dziecko po przedszkolu lub szkole może być zmęczone i przez to bardziej marudne.
 11. W Klinice Platinum każde dziecko otrzymuje mały upominek po wizycie tak aby zostawić pozytywne wrażenie. Rodzic może obiecać większą nagrodę za dobre sprawowanie podczas wizyty np. zakup wymarzonej zabawki. Maluch, który od samego początku nie sprawiał problemów też zasługuje na nagrodę!
 12. Jako rodzic nastaw się, że mimo wszelkich swoich i lekarza starań dziecko może krzyczeć, płakać i się złościć, dlatego musisz uzbroić się w dużo cierpliwości. Nie nastawiaj się, że w trakcie pierwszej wizyty dr Bojkowska rozpocznie leczenie lub też wyleczy wszystkie zęby. Podczas wizyty dopinguj i wspieraj dziecko.

Powyższe rady bardzo skutecznie pomagają przygotować dziecko do wizyty u stomatologa. Maluch który wie czego może się spodziewać zdecydowanie chętniej współpracuje z lekarzem i wraca na kolejne wizyty.

Przed pierwszą wizytą opiekun prawny ma obowiązek podać dane personalne dziecka (PAMIĘTAJ aby zabrać numer PESEL dziecka!!).

Pamiętaj, że podczas każdej wizyty osoby niepełnoletniej u stomatologa musi być obecny opiekun prawny!! Dziecko nie może przyjść na wizytę z babcią, dziadkiem, ciocią czy opiekunką jeśli nie są prawnymi opiekunami dziecka. Po pierwszej wizycie i rozmowie z lekarzem można poprosić o możliwość wypełnienia dokumentu, który upoważni inną osobę niż opiekun prawny do przychodzenia na wizyty.

Zapraszamy wszystkich małych pacjentów na wizyty adaptacyjne wraz z rodzicami ????.
Zespół PLATINUM

Platinum

Poznaj opinie naszych pacjentów

Platinum

Umów się na wizytę

Zależy Ci na zdrowym i pięknym uśmiechu? Wystarczy, że wypełnisz i wyślesz poniższy formularz, a my zajmiemy się resztą!