Aktualności

Kamień nazębny – co to jest?

Podczas wizyty u stomatologa bardzo często słyszymy, od lekarza stomatologa, że trzeba usunąć kamień nazębny, ale co to tak dokładnie jest i dlaczego jest on szkodliwy dla naszych zębów?

Kamień nazębny to zgromadzona, zmineralizowana płytka nazębna która gromadzi się na powierzchni zębów.

Płytka nazębna inaczej nazywana płytką bakteryjną l to bezbarwna lub jasnożółta warstwa nagromadzonych bakterii, która zaczyna się tworzyć około 4 godzin po oczyszczeniu zębów. Powstaje ona na powierzchni zębów głównie wzdłuż linii dziąseł i w szczelinach międzyzębowych. Cukry zawarte w pożywieniu łączą się z bakteriami płytki nazębnej co powoduje wytwarzanie się kwasów, które atakują nasze szkliwo i przyczyniają się do powstania ubytków. Nagromadzenie się osadu nazębnego może być przyczyną zapalenia dziąseł i paradontozy.

W jaki sposób usunąć płytkę nazębną i jak zapobiegać powstawaniu kamienia?

Najlepszym sposobem na usunięcie płytki nazębnej jest szczotkowanie zębów. Trzeba to robić regularnie i dokładnie przez około 2-3 minuty minimum 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Szczoteczka manualna czy eklektyczna nie wyczyści dokładnie przestrzeni międzyzębowych, dlatego konieczne jest nitkowanie zębów nitką dentystyczną z fluorem lub stosowanie specjalnych szczoteczek między zębowych. Pamiętaj aby szczoteczkę wymieniać minimum co 3 miesiące. Należy stosować zbilansowaną dietę w której ogranicza się spożywanie produktów zawierających duże ilości cukrów. Warto również ograniczyć picie kawy, herbaty i palenie papierosów.

Na powstawanie kamienia nazębnego wpływ wiele czynników między innymi nasza dbałość o higienę jamy ustnej, dieta, wiek, stosowane leki i indywidualne predyspozycje. Dlatego stosowanie się do powyższych zaleceń nie daje pełnej gwarancji, na to, że kamień nazębny się nie pojawi. W przeciwieństwie do płytki nazębnej kamień może zostać usunięty tylko w gabinecie stomatologicznym przez lekarza stomatologa lub wyszkoloną higienistkę. Dlatego tak ważne są regularne kontrole co 6 miesięcy u stomatologa.  Kamień nazębny może być również przyczyną nieświeżego oddechu co jest bardzo krępujące w kontaktach towarzyskich.

W Klinice Platinum zapewniamy pełen pakiet higienizacyjny > sprawdź tutaj. Zawiera on skalling ultradźwiękowy czyli usuwanie kamienia nazębnego za pomocą skalera ultradźwiękowego, który jest przykładany w miejscu występowania kamienia. Pod wpływem drgań złogi ulegają rozbiciu, a następnie oderwaniu.  Piaskowanie to kolejny etap uzupełniający skalling. Podczas piaskowania stosuje się piaskarkę, która za pomocą wysokiego ciśnienia i wody rozsiewa specjalny piasek. Dociera on do trudno dostępnych miejsc, usuwa  osad i przebarwienia powstałe od różnych pokarmów takich jak kawa czy herbata. W ostatnim etapie lekarz dentysta nakłada preparat zawierający fluor, który odpowiada za reminalizację szkliwa i ochronę zębów przed bakteriami kwasotwórczymi. Podczas wizyty lekarz informuje w jaki sposób prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.

Pamiętaj – czyste zęby to pierwszy krok do pięknego uśmiechu!

Platinum

Poznaj opinie naszych pacjentów

Platinum

Umów się na wizytę

Zależy Ci na zdrowym i pięknym uśmiechu? Wystarczy, że wypełnisz i wyślesz poniższy formularz, a my zajmiemy się resztą!